| Silvia93 a întrebat:

Ce aparat care raceste aerul as putea achiziona sa fie mai ieftin?
Mai stau putin in zona unde sunt acum (stau cu chirie) si as vrea putin aer ca nu ma ajuta un singur ventilator.
Am inteles ca aer conditionat portabil e bunicel dar as vrea sa aud pareri personale, cei care au folosit asa ceva se merita? cat vine a intretinere?

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La Carrefour se gaseste un aparat de aer conditionat mobil, dar tot necesita o iesire in afara prin fereastra.Are ceva special pentru asta.Costa 600 lei.Am intr-o singura camera acest aparat. Exista si un racitor de aer ceva mai mic si costa cam 260 de lei.Nu stiu exact cum functioneaza.

| mihai69 a răspuns:

„Răcitorul" de aer de care spune @mira e de toată jena și total inutil (cu excepția ventilației - dar asta ai deja). La Bricostore Băneasa sunt ventilatoare cu pulverizare de apă (ca alea de la terase). E ceva mai util.
Aerul condiționat mobil / portabil e OK, dar are nevoie de o gaură și de furtun de evacuare a aerului cald spre exterior, altfel e și ăsta mai rău decât inutil.

| Silvia93 explică (pentru mihai69):

Alea pe apa sunt stupide, in casa nu sunt bune alea cum sunt alea la terase...acolo au ventilatie / aer in casa nu am nimic..nu se "usuca" apa care racoreste si in plus de la umiditate racesti destul de mult.
Pe scurt ce naiba as putea folosi in casa in afara de aer conditionat si ventilator? Ceva intre? Cat sa trec cele 2 sapt de canicula care mai sunt...

| mihai69 a răspuns (pentru Silvia93):

Dușuri calde din oră-n oră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un spray cu apă termală + ventilator = happy