| Miokyl a întrebat:

Ce as putea face sa nu mi se vada pixelata imaginea de pe desktop? Am rezolutia la maxim dar tot e pixelat, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| mihaiion2 a răspuns:

Iti trebuie o imagine de rezolutie mare pentru a se vedea bine. Degeaba ai dat rezolutia pe ecrean mare daca imaginea pe care o folosesti ca wallpaper are rezolutie mica; este ca si cum ai vrea sa acoperi un monitor cu dimensiunile de 30/40cm cu o poza de buletin de 2/2cm; electronic se poate mari poza de 2/2 ca sa acopere monitorul de 30/40 dar imaginea va fi pixelata. ca sa iti dai seama ce poza poti folosi fara sa se pixeleze - click dreapta pe fisierul cu poza - proprietati si acolo in tabul Details vezi dimensiunile imaginii Width/Height in pixeli acestea ar trebui sa aiba o valoare cel putin egala cu rezolutia setata a desktopului. Valorile mai mici se pixeleaza; valorile mai mari sunt mai bune - intotdeauna vei putea transforma o imagine de rezolutie mare intr-una cu rezolutie mica; niciodata invers fara a afecta calitatea imaginii.

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Ce monitor ai?
Ce placa video ai?
Si ce rezolutie ai setata acum?

| Miokyl explică (pentru CPAElites):

Am un laptop, iar rezolutia e la maxim, adica 1366x768