| anonim_4396 a întrebat:

Ce atac cybernetic? Am auzit ceva, dar nu stiu exact.

Răspuns Câştigător
| SERIALS a răspuns:

Oho, nu stiam de asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru SERIALS):

O MERITI! Gayutzul meu xDDD

| SERIALS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca is singurul de aici big grin xD

9 răspunsuri:
| Andersen2k18 a răspuns:

Atacul,este un virus de tip malware, dar ii se spune Ransomware, acest tip de virus, mai precis atac cibernetic iti fura datele si le cripteaza. Dupa care iti pune un mesaj pe desktop care iti spune ca ''Toate fisierele tale au fost criptate'' trebuie sa platesti o anumita suma de bani 300 de dolari(nu ai nici o garantie ca vei primi datele daca platesti). Au fost multe calculatoare afectate din Europa, dupa acest atac. Ca sa te protejezi fa-ti update la Windows, si un back up la fisierele importante din calculator(gen poze, documente).

| CezaraEM a răspuns (pentru Andersen2k18):

Si cum au intrat atatia oameni in contact cu el? Adica cum il iei? Si ce motiv ar avea ala sa iti atace tie calculatorul, ataca la firme din astea mari, care stie ca au bani sa platesca......eu asa zic, nu?

| Andersen2k18 a răspuns (pentru CezaraEM):

In primul rand virusul a fost creat datorita unor vurnelabilitati al Sistemului de securitate American, scopul lor de pe urma atacari calculatoarelor nu conteaza ca e al firmei, sau al tau.Ei vor doar banii sa le iasa de pe urma asta.

| CezaraEM a răspuns (pentru Andersen2k18):

Windows-ul meu face updateuri in fiecare zi! Deci nu este o mare problema pentru mine!

| anonim_4396 explică (pentru CezaraEM):

Windows nu poate apara virusii aia.SUNT FACUTI DUPA MODALITATEA in care Microsoft a facut si el un sistem de criptare, ei imita asta intr-un scop rau.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Este vorba despre un hacker (coreean am auzit la stirile de la radio) care a lansat pe internet un virus care fura datele, iar pentru a le primii inapoi, trebuie sa platesti o suma de bani 3000 de euro, 500.000 de euro!
Au fost atacate deja foarte multe calculatoare, atat in lume, cat si in tara noastra la nu stiu ce institutii!

Parerea mea este sa ai mare grija pe ce site-uri intri, toata nebunia asta a inceput de duminica si vad ca inca nu s-a terminat! Si mai ales, sa ai un antivirus bun instalat in calculator!
Scaneaza calculatorul in fiecare saptamana sau de 3-4 ori pentru a vedea daca ai virusi sau nu si actualizeaza-l.
Sper ca te-am lamurit!

| anonim_4396 explică (pentru CezaraEM):

Se numeste Ransomware,care cripteaza datele si te pune sa platesti pentru a le primi inapoi,cred ca la asta te referi.
Si degeaba ai Antivirus, pentru ca acestia, cei noi, nu pot fi detectati asa usor, sunt facuti dupa modelul in care Windows a facut un program care face acelasi sa nu fie detectabil.
In fine, mersi.