| Cristi9025 a întrebat:

Ce cablu sa pun pentru un monitor de gaming (100hz, 1ms, Full hd) DisplayPort sau HDMI?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Displayport este mai performant decat Hdmi.
Poate permite un trafic de date aproape dublu.

4 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Cablu hdmi,

| Cristi9025 explică (pentru octav005):

Dar care e diferenta dintre hdmi si displayport?

| octav005 a răspuns (pentru Cristi9025):

Diferenta dintre hdmi si diplay port. este ca pe display port ai un semnal cu o rezolutie mai mare de cea full Hd 1980x1080p.

| AndreiM77 a răspuns:

Daca tu vrei pentru gaming HDMI iti este de ajuns, pentru ce ai tu nevoire si caracteristicile HDMI-ului iti este mai mult ca suficient.
NU te lua dupa altii care spun sa alegi displayport in locul HDMI-ului, da DP (displayport) este mai performant decat HDMI dar si mai scump si nu poti sa cumperi unul ieftin ca pierzi din calitatea imaginii. Mai bine HDMI, este mult mai ieftin, chiar si unul de calitate este mult mai ieftin fata de unul DP. Adica pe HDMI tragi imagine 4k (disponibil pe versiunea 2.0) pe HDMI 1.4 poti trage semnal 1920x1200 pe 60hz.
Si nu cred ca te joci in 4k, pentru ca componentele tale nu sunt in stare sa poti face asta.
Uite aici ceva frumos:
http://www.emag.ro/......DCK85MBBM/