| Maroonelelele a întrebat:

Ce componenta/e imi trebuie pentru a putea mari spatiul de stocare al unui driver (ex. drive C si/sau drive D)?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Componenta respectiva se numeste hard disk. Hard diskul prescurtat HDD, are o anumita capacitate, masurata in GB sau TB (un TB are aproximativ 1000GB)

Pentru a mari spatiul de stocare, fie se inlocuieste hard disk-ul existent cu unul de capacitate mai mare, fie se adauga inca un hard disk.

Drive C si drive D sunt de fapt partitii in care e impartit hard disk-ul.

Hard disk-urile care se gasesc acum pe piata sunt de 2 feluri:
1 - hard disk-uri model vechi cu inregistrare pe discuri magnetice care au durata de viata mai mare si capacitate mare de ordinul miilor de GB, dar au viteza de lucru mai mica si se noteaza HDD si
2 - SSD - solid-state drive, care sunt hard disk-uri care fac inregistrarea in circuite de memorie flash. SSD-urile au numarul de scrieri limitat si deci o perioada de functionare mai mica, au insa viteza de lucru mai mare si capacitatea de stocare de ordinul sutelor de GB (daca vrem capacitate mai mare, pretul urca foarte mult)

Daca se schimba hard disk-ul, atunci trebuie reimpartit in partitii C si D, apoi se reinstaleaza sau se copiaza sistemul de operare windows de pe vechiul hard disk.

Daca exista posibilitatea instalarii unui nou hard disk in afara de cel existent, atunci vom putea beneficia si de capacitatea hard disk-ului vechi, putem lasa windows-ul pe hard disk-ul vechi sau putem instala sau copia windows-ul pe noul hard disk.

Atunci cand exista posibilitatea instalarii a 2 hard disk-uri, pentru a beneficia de viteza sporita a unui SSD, se foloseste pentru windows un SSD, iar datele (filme, poze,... ) se pastreaza pe un hard disk clasic (HDD) magnetic, care desi are viteza de lucru mai mica, ofera la acelasi pret spatiu de stocare mai mare, iar datele sunt mai in siguranta decat pe SSD.

Exemple de HDD: http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri/filtre/general-capacitate-1000/

Exemplu de SSD: http://www.pcgarage.ro/ssd/

Un calculator poate functiona bine si cu un singur hard disk, (fie el SSD, fie HDD). SSD-ul asigura viteza, dar capacitatea si tiumpul de functionare cat si siguranta datelor sunt mai reduse. HDD -ul e mai sigur, are capacitate mai mare, e mai putin rezistent la socuri mecanice, rezista mai mult in timp, riscul de pierdere a datelor e mai mic, insa are viteza mai mica.

Pentru laptopuri HDD-urile sunt mai mici ca dimensiuni.

Cand se doreste adaugarea sau inlocuirea unui hard disk, trebuie de cunoscut ce interfata pentru hard disk are placa de baza, ca sa se potriveasca si sa poata fi instalat hard disk-ul nou.

Alta metoda de a mari spatiul e mutarea unor date de pe hard disk-ul vechi pe un hard disk extern pe USB: http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri-externe/

asa incat pe hard disk-ul vechi sa ramana mai mult spatiu liber.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un HDD /SSD de o capacitate mai mare.

| Maroonelelele explică (pentru anonim_4396):

De preferat ar fi un SSD? Din cate am citit se misca mai repede decat un HDD.