| Anonimul151 a întrebat:

Cum mi-aș putea mări spațiul de stocare la telefon?

Memoria telefonului e plină.

Există varianta de card de memorie însă ajută cu ceva sau nu?

Ce card de memorie îmi recomandați? De cati GB?

Altă variantă de a mări spatiul de stocare al telefonului există?

Telefon Samsung A51

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

A51 suporta carduri de pana la 512GB, deci recomand sa iei ceva de 64 sau 128GB, in functie de buget.

Clasificarea cu Clasa 1-10 este depășită de mulți ani, bineinteles ca trebuie sa aibă Class10 înscris în acel cerc.

Mai trebuie obligatoriu sa aibă și standardul U3 (un 3 înscris într-un U, nu cheltui banii pe U1), si clasa de viteza V10 sau mai bine V30 (folositor pentru fotografie în rafala și filmat 4K).

Si de preferat, trebuie sa apara pe card un A2 in loc de A1 (adica anduranta mai mare, suporta mai multe scrieri).

https://www.emag.ro/......D6Y636BBM/

https://www.emag.ro/......D778VXMBM/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca iei cardul de 128GB cu standardele de care am amintit (U3, V30, A2), o sa il poti folosi si intr-un nou telefon mai performant, ce filmeaza 4K, sau intr-un action cam.

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Ok. Mulțumesc mult pentru răspuns și pentru recomandări.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti lua un card de 16 GB. Dar numai fisierele video si foto se transfera pe card.
Aplicatiile raman in memoria telefonului.

| dannyel86 a răspuns:

Nu poti adauga in telefon decat memorie externa (daca cea interna nu e suficienta).
Ai nevoie de un card de memorie care sa fie cel putin din Clasa 10 (cele din clase inferioare au performante discutabile, dar depinde si ce fel de date stochezi pe el).
Microcardul poate avea memorie de 32 gb, 64 gb, 128 gb sau chiar 256 gb. Cu cat are capacitate mai mare, cu atat poate fi mai scump (dar si calitatea lui influenteaza mult pretul).