| cosmin986522 a întrebat:

Ce conteaza cel mai mult la o placa video ca vreau sa-mi cumpar una noua cu 1 GB pe 128 sau 256 biti dar nu stiu ce sunt acei biti si am mai auzit ca conteaza si frecventa ei.Care stie ce sunt acei biti si ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Mama, ce nea gigel posteaza pe aici. De unde ati venit ma?

La o placa video ce este peste 512 mb memorie nu se vede decat la rezolutii de la fullHD in sus.
128 si 256 reprezinta BUS-ul memoriei (nu stiu cum sa iti explic)

Intre placile video nu poti sa iti dai seama care e mai buna daca nu ai o experienta. Sunt arhitecturi diferite (tehnologii de fabricatie diferite). Daca vrei sa achizitionezi ceva, da-mi un pm si te ajut eu.

Daca vrei doar ca idee, la o placa video trebuie sa te uiti la:
-tehnologia de fabricatie (cu cat mai mic cu atat mai bine)
-frecventa procesorului grafic
-tipul de memorie (cu cat mai avansata cu atat mai bine - de la ddr3 in sus e bine sa te uiti)
-frecventa memoriei si bus-ul => in functie de acestea se calculeaza latimea de banda care iar e o caracteristica importanta
-versiunea de DirectX si OpenGL
-conectivitatea care la majoritatea e aproape aceeasi
-si eventual tehnologiile suportate tongue

| ronin33dan a răspuns:

128 si 256 reprezinta magistralele de comunicare a placii video cu restul sistemului, cu cat aceasta magistrala este mai mare cu atat castigi viteza la executie deci este mai buna in jocuri. DAca ai sa te uiti la P.video, cu cat aceasta magistrala este mai mare cu atat este si mai scumpa! Succes!

| Fredie a răspuns:

Salutare. Spune-mi te rog despre ce modele de placi video e vorba. Regulile spun asa: o placa video e cu atat mai performanta in jocuri cu cat are mai multa memorie, mai rapida (daca discutam doar de memorie) si cu cat transgerul datelor se face mai rapid. Cantitatea de memorie la placile video moderne variaza de la 896 MB la 1, 5 GB. Bus ul memorie poate fi de 256, 512, samd. Eu am asta: http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-gtx-280,1953.html
Are 896 Mb memorie pe 448 biti. Ceva mai rapid decat ea inseamna mai multa memorie si un bus si mai mare, de 512 sa zicem. factorii care determina performanta unei placi video sunt mult mai multi dar in mini rezumat sper ca ai inteles cum sta treaba. Bye.

| DragonFLoW a răspuns:

Cel mai recomandat este sa-ti iei cu 256 biti iar la memorie nu fa prostia saiti iei un ddr2 de 1 gb mai buna este o placa video cu ddr 3 - 512 mb. De exemplu eu am o placa video cu memorie 512 mb ddr5 care e super imi merge orice joc pe ea, si cred ca ma va tine mult timp de acum in colo. http://www.emag.ro/......167-12-20R buna si la pret si la performanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei biti 128 si 256 reprezinta versiunea windowsului si intensitatea culorii pe calculator si claritatea.in loc de 128 si 256 sunt x86 si x64
intra pe nvidia.com si uitate la modele de placi video si cauta pe google pretul(o solutie mai usoara). Oricum, sper ca am fost de ajutor