| Raluca2814994 a întrebat:

Ce cooler la laptop imi recomandati?
Am un Laptop Gaming LENOVO IdeaPad 3 15IHU6, pana in 300 de lei.

Tip procesor Intel Core i5
Producator procesor Intel
Model procesor 11300H
Generatie 11
Numar nuclee 4
Frecventa procesor (GHz) 3.1
Frecventa maxima (GHz) 4.4
Cache (MB) 8
Tehnologie 10 nm SuperFin
Procesor grafic integrat Intel® Iris® Xe
Memorie RAM
Capacitate RAM 8 GB
Tip memorie DDR4
Frecventa (MHz) 3200
Memorie maxima 16 GB
Sloturi de memorie 2
Slot 1 8 GB
Unitate stocare
Tip stocare SSD
Capacitate stocare 512 GB
Tip SSD M.2 PCIe NVMe 3.0
Slot M.2 Da
Placa video
Producator chipset video NVIDIA
Procesor video NVIDIA GeForce RTX 3050
Tip placa video Dedicata
Memorie video 4 GB
Tip memorie GDDR6
Suport DirectX 12
Avantaje Boost Clock 1500 / 1740MHz, TGP 90W

I-am mai adaugat eu inca 8 gb rami, are 16 gb.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Eu nu am nevoie, dar daca as avea, acesta ar fi singurul la care m-as uita

https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/deepcool/multi-core-x8/

In primul rand pentru ca mi se pare mie bun si de folos.
Configuratia cu 4 ventilatoare o gasesc mai buna decat cea cu 2.

In al doilea rand pentru ca am auzit si persoane avizate recomandand aceasta marca.
In al treilea rand pentru ca e printre putinele care are comentarii, si inca multe.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Metoda ceea mai ieftina si eficace de a raci laptop-ul este sa-l ridici cel putin 1cm deasupra suprafetei mesei plate (fara tesaturi textile dedesubt! ).
Acesta se poate realiza usor, cu 4 "picioare" puse sub cele patru colturi a laptop-ului.
"Piciorusele" pot fi chiar simple dopuri /tampoane /garnituri de cauciuc, care se gasesc la magazine de instalatii sanitare (chiar sub 1 leu! ). Aceste "picioruse" se pot chiar lipi cuprenadez de partea inferioara a laptop-ului, iar la nevoie pot fi chiar indepartate relativ usor si fara urma.
Astfel, accesul aerului pentru racire va fi mult mai bun, iar praful nu va fi fortat in interior cu ventilatoare, laptop-ul nu se va umple repede cu praf.

| Simpatic a răspuns:

Ai un laptop bunicel de gaming, insa pentru gaming recomand PS5, jucatorii stiu de ce.
Laptopul si jocurile video sunt o improvizatie care nu merge mana in mana intotdeauna.

Coolerele acestea sunt de cele mai multe ori useless, au demonstrat-o mai multi vlogari de gaming, nu intru in detalii.
Probabil cele bune ar trebui sa sara de 700-800 de lei si nici in acest caz nu dau randament precum un amarat de cooler de PC de 60 de lei, de ce? este vorba despre constructia laptopului, e chestia de fizica.
Laptopurile cu adevarat performante vin din constructie deja cu fante si chestii gandite de aerisire.
Eu am avut un cooler de la hama, urage ii zice e considerat bunicel imi amintesc ca am dat 150 de lei pe el, nu era nici scump nici ieftin acum 4 ani, dar nu m-am prea jucat pe laptop, fapt pentru care am abandonat coolerul, si acum folosesc laptopul meu de gaming doar pentru chestii care nu-l forjeaza.
Ce fac in schimb sa ajut placa de baza si GPU-ul contra uzurii si supraincalzirii? il curat cat mai des si schimb pastele termice, ajuta mai mult decat orice cooler in cazul laptopului.

Daca forjezi laptopul nu exista un cooler pana in 300 de lei care sa scada temperatura asa cum o fac coolerele in cazul PC-urilor, e vorba de constructia unui laptop!

Din punctul meu poti incerca un cooler si mai ieftin de 300 de lei, e aceeasi mariewinking