| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca m-ar ajuta daca mi-as cumpara anul acesta de Craciun :
*Un televizor Samsung 3D?
*O tableta Samsung Galaxy Tab 10.1?
La raspuns vreau si argumente. Raspunsul cu cele mai multe argumente v-a primi funda.

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Intrebarea ta este ceva de genul: "ce sa imi cumpar, bikini sau caciula?"... :)

Daca esti o lenesa mare atunci T.V.-ul este pentru tine!
Implica multa comoditate si creeaza usor dependenta. Bine, nu T.V.-ul in sine cat programele/filmele...

Tableta este foarte ok mai ales daca esti o persoana tanara, activa... la moda, acum, este tableta, iar piata se va dezvolta destul de mult in directia asta.

Uite (in link-ul urmator) un exemplu de ceea ce poti face cu o tableta ce ruleaza Android:

http://www.androidtablets.net/......ablet.html

In concluzie... T.V.-ul il pot folosi mai multe persoane pe cand tableta nu prea poate sa fie utilizata de mai multi utilizatori in acelasi timp... cu toate ca puteti sa va uitati (la tir continuu) la filme/emisiuni online (si nu numai, daca va permite memoria interna) si pe tableta dar o sa va fortati inutil ochii si-i pacat de ei!

Mie mi se par mai diversificate lucrurile de care pot benefia achizitionand o tableta (buna, asa cum este si in cazul tau;) ).

La T.V. depinzi de programele care nu intotdeauna sunt bune, daca ai un CD/DVD/BR sau un media player cu hard disk poti sa te uiti cand vrei tu la ceea ce ai sau la ceea ce poti inregistra dar si aici esti limitat intr-o oarecare masura.
Pe tableta in schimb, poti face cam acelasi lucru dar mai usor si ai o arie mult mai vasta de optiuni din care poti sa alegi. Desigur, asta se datoreaza internetului, internet pe care, in functie de T.V.-ul pe care il alegi, poate sa fie folosit si de catre T.V!
In plus, tableta te-ar putea ajuta si in masura in care nu ai un telefon cu VideoCall sau daca ai VideoCall dar telefonul dispune de o singura camera ce nu este frontala (asa cum e la Galaxy Tab). In curand, asa cum ziceam, o sa se dezvolte piata pentru astfel de servicii si o sa fie mai ieftine.

In mare parte conteaza ce nevoi ai tu.
Asa cum s-a scris mai sus, sunt persoane care nu au nevoie de niciunul din aceste "gadget"-uri pentru a fi fericiti, iubiti, apreciati, respectati, etc.

Toata tehnologia asta noua nu este foarte grozava in masura in care mentioneaza ca ne aduc, ca oameni, mai aproape, dar in schimb ne indeparteaza pe unii de ceilalti si modifica si modul in care ne dezvoltam sentimentele, emotiile.
Pe scurt, cu prea multa tehnologie s-ar putea ajunge la a nu fi mai mult decat niste roboti insensibili, dar cu inima (goala) in loc de baterie.

Ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun, vizioneaza videoclipul urmator:

http://www.youtube.com/watch?v=1h0c6dqhTLk

In mare parte degeaba iti recomand eu sa iti cumperi T.V. 3D (care e si mai obositor pentru un ochi format pe sistemul "vechi dar bun"), spre exemplu, atat timp cat tu vrei sa fii la moda, cu toate ca nu ai nevoie de moda.

E trist faptul ca anumite persoane nu se mai considera importante (iar mass-media pune accent pe denaturarea asta stupida) daca nu sunt la moda.

In fine, cam asta a fost "pledoaria" mea!

Numai bine! :)

P.S. Imi cer scuze, anticipat, daca am deranjat pe cineva! :)

| AliceThai a răspuns:

Vrei argumente pro si contra intre o tableta si un TV?! Pai sunt total diferite si, in plus, nu vad cum te-ar ajuta vreunul la ceva

| nosferatu15 a răspuns:

Cu banii astia iti poti lua ceva mai folositor. Asa arunci banii pe fereastra. Orbesti daca te uiti la televizor normal?