NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

Ce diferenţă există între laptop şi notebook (bineînţeles, în afară de diferenţa de denumire)?
Mai precis, ce are laptop-ul şi nu are notebook-ul?

Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

Notebook-ul este mai mic decat un laptop si e facut pentru lucruri "marunte", sa zic asa, adica: browsing pe net, scris de articole, ascultat de muzica, vazut de filme, jocuri care nu cer cine stie ce placa video. singurul mare plus al unui notebook este bateria, care de regula tine undeva la 6 ore sau mai mult.Cel mai mare minus este ca tot de regula, notebookurile nu au unitate optica, adica cd/dvd writer.

Laptopul este mai mare si mai performant, cu memorie mai mare, hard mai mare, placa video mai buna, procesor mai bun, samd... e mai bun pentru a-ti inlocui calculatorul normal de acasa. Este de asemenea si mai scump.

2 răspunsuri:
| Traficantadecorcodushe a răspuns:

http://whitecapcomputer.com/newsletter/articles/notebook_vs_laptop.htm aici gasesti ceea ce cauti.;)) Sper sa stii engleza:)).
Dar din cate am inteles eu, diferenta este ca notebook-ul este putin mai mic.
In fine, sper sa iti fi fost de ajutor!
Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu : laptop-> il poti tine pe picioare
notebook-> il tii pe masa, este calculator portabil, daca il tii pe picioare va incepe sa miroase a pui copt.

Acum serios: laptop-ul (mai nou netbook-urile) sunt facute pentru a fi utilizate oricand/oriunde, chiar si tinute in mana, in timp ce notebook-urile sunt calculatoare mult mai puternice ce ar trebui pornite numai cand sunt asezate pe o masa, preferabil intr-un docking station.
Eu de exemplu am un notebook de vreo 4 kg, care se incinge pana pe la 80 de grade, nu cred ca m-as risca sa il tin pe picioare..., ori sa scriu cd-uri in timp ce ma plimb prin casa cu el...