| Anonim9118 a întrebat:

Ce display e mai bun IPS LCD sau TFT? La monitor mă refer nu știu de ce am impresia că cele TFT se vad mai rău decât cele IPS LCD

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este evident ca un display TFT este mai slab calitativ decat un IPS, TFT este tehnologia mai veche, cu cristale lichide
De ce IPS se vede mai bine, gasim in explicatia urmatoare :

IPS (in-plane-switching) technology is like an improvement on the traditional TFT LCD display module in the sense that it has the same basic structure, but has more enhanced features and more widespread usability.

| NLS a răspuns:

TFT-ul are 2 avantaje in fata tehnologiilor mai noi: pret de productie si de vanzare mai mic
si consum ceva mai mic de energie (cu 10-15% fata de IPS).

Deasemenea, TFT-urile stau putin mai bine la capitolul "Ghosting" (dar depinde de producator, nu toate).

In rest, pentru calitate a imaginii, culori, unghi de vizibilitate, uniformitate a culorii, contrast, timp de raspuns si orice altceva, IPS e peste.

| Anonim9118 explică (pentru NLS):

Ce e ăla "Ghosting"?