| anonim_4396 a întrebat:

Ce drecu se intampla, am pus pasta termoconductoare pe un procesor core i9 si vad ca tot timpul este 100% si se incalzeste rapid, lucreaza ca dracu pe ssd dupa ce am pus "pasta termoconductoare". Am aplicat-o nici mult si nici putin, am pus normal dar vad ca prajeste coolerul si pute a ars, ce e de facut?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am intalnit un asemenea caz, lucrat de unul "priceput la toate".
Pe procesor a aplicat pasta siliconica, folosita la instalatii sanitare (ce a avut omul acasa big grin ).
Pentru a fi si mai frumos, a avut si calculatorul virusat (4 feluri diferite! ), iar procesorul incarcat la 100% avea temperatura de 90 grade.
Calculatorul a functionat timp de cateva ore (cu pauze de oprire), dupa care a fost declarat "mort", atat procesorul, cat si placa de baza.

| doctorandus a răspuns:

Dezactivează turbo.

| Wr3nch a răspuns:

Iti e prea slab ventilatorul
Nu e destul aer in carcasa
Nu e pasta calitativa sau nu e aplicata corect

Solutie optima: Mergi la service sa il verifice cineva care chiar stie ce face.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 12 ore | TheoryOfEverithing a întrebat:
Ce drecu se intampla, am pus pasta termoconductoare pe un procesor core i9 si vad ca tot timpul este 100% si se incalzeste rapid"

pasta termoconductoare are o singura functie: contact termic intre proc si radiator... PUNCT
faptul ca este 100% nu are nici o legatura, iar faptul ca se incalzeste rapid, de asemenea nu are nici o legatura, cu cu faptul ca e la 100%
chestia e simpla se incalzeste DAR NU MOARE, deci pasta isi face treaba, daca nu si-ar face treaba atunci proc-ul s-ar supra-incinge si s-ar opri

| user0010 a răspuns:

Bagă în treapta a doua.

| tasr123 a răspuns:

Vezi ca a ramas fara ulei.

| boyz a răspuns:

Daca ai luat pasta termo pe care ai dat mai putin de 20 de lei este pasta de vina poate n ai curatat vechia pasta mai bine il duci la service daca nu stii ce faci acolo