| Neverrrrrr a întrebat:

Ce driver pentru placa video as putea instala pentru un AMD radeon r5 330M? Am incercat driverele de pe aceasta pagina http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows +7+-+64 Dar niciunul nu recunoaste placa video, am incercat si versiunile sub 16 si la fel... Windows has stopped working this device because it has reported problems, sa fie de la placa video? laptopul e nou.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca celalat nu merge bine Windowsul a instalat un driver standard oarecare care i s-a parut mai potrivit pentru placa. Dezinstaleaza-l si pe ala.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la placa video. Mai este o solutie. Sa intri in Control Panel/ System/ Device Manager/ Display Adapters si dai Uninstall. Apoi instaleaza o versiune mai veche de driver. Incearca cu mai multe. Daca tot nu merge trimite-l in service.

| Neverrrrrr explică (pentru Salontanul):

Acel driver Standard VGA Graphics Adapter ar trebui dezinstalat si el odata cu celalalt de langa el din aceasta imagine? http://i63.tinypic.com/2hpj96u.jpg Pe el l-am lasat in pace si il dezinstalam doar pe cel de langa el cand voiam sa instalez alt driver, ar trebui dezinstalat si el?

| Neverrrrrr explică (pentru Salontanul):

Se poate intampla ceva daca nu am nici-un driver pentru placa video, nici macar standard? gen sa fie ecranul negru dupa ce ii dau restart?

| Salontanul a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Nu. El, oricum. va reinstala Standard Grafic Adapter.

| Neverrrrrr explică (pentru Salontanul):

Pana acum cred ca am instalat peste 10 drivere bune si nu cred ca e deloc normal sa nu mearga niciunul, primesc aceeasi eroare Windows has stoped working this device because it has reported problems.Sa fie de la placa video? sa merg cu el inapoi?

| Salontanul a răspuns (pentru Neverrrrrr):

In raspunsurile mele ti-am mai spus ca ar fi bine sa-l trimiti la reparat, in final.

| Neverrrrrr explică (pentru Salontanul):

Solutia era sa instalez si un driver pentru placa integrata, eu il tot stergeam pe ala VGA de la Intel...

| Salontanul a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ce procesor si ce placa de baza ai?

| Salontanul a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ai placa grafica in procesor: Intel® HD graphics 4400.
Driverele aici: https://downloadcenter.intel.com/......Processors

| Salontanul a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Pentru ca celalat nu merge bine Windowsul a instalat un driver standard oarecare care i s-a parut mai potrivit pentru placa. Dezinstaleaza-l si pe ala.

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai laptop, pe pagina producatorului gasesti driverele compatibile cu modelul tau.
Ceea ce ai cautat tu se aplica placilor video pentru calculator. De aceea apar si erorile de care te-ai lovit.

| Neverrrrrr explică (pentru dannyel86):

Eu nu gasesc de instalat drivere speciale pentru notebook, doar pentru desktop aci http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+64,poate gasesti tu pe pagina lor pentru notebook si imi dai si mie

| dannyel86 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Ne spui producatorul laptopului (Asus, Hp, Lenovo etc) si modelul, si vom incerca sa gasim driverele potrivite pentru dispozitivul tau. Chiar daca vor fi drivere de Xp/Vista, Windows7 are optiuni de instalare a driverelor pentru sisteme mai vechi, procedeu denumit "Compatibility Mode". Pana la el, ne spui producator si model laptop (vezi pe carcasa)

| Neverrrrrr explică (pentru dannyel86):

HP windows 7 ultimate 64, am incercat oricum pe HP si AMD toate driverele si am incercat si am introdus datele laptopului meu si mi-a gasit driverele, dar tot nu merge, aceeasi eroare...

| dannyel86 a răspuns (pentru Neverrrrrr):

Hp nu e suficient. Modelul conteaza foarte mult (KMV12, 32GTR sau alte denumiri). Daca l-ai cautat la producator, inseamna ca stii modelul. Nu era mai simplu sa-l scrii? Fara aceste date, nu putem sti daca procedura e incorecta sau dispozitivul chiar are o problema si trebuie dus in service.
Daca stii ca ai gasit driverele corecte si nu au functionat, merita sa faci o verificare in service.