| anonim_4396 a întrebat:

Ce durata de viata au ventilatoarele de la un gtx 1070 windforce x2?

Precizez ca le tin la 100% in full load si 50% in idle.

Am facut oc extrem la 2100 mhz si am aproape 50 de grade la stres maxim cu aerul conditionat la 15 grade.
Am inlocuit ventilatoarele stock de la carcasa zalman z3 plus si am pus asa ceva : http://www.pcgarage.ro/......-ip67-pwm/

Cele 4 ventilatoare noi le tin la 2800 RPM.
Cele de pe tavan au un flux de aer constant si foarte puternic pe placa video si poate de asta si temperaturile foarte bune.

Deja ma gandesc sa ii pun racire pe apa la placa video din cauza ca am o racheta sub birou.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Ai monitor 4k de faci oc de peste 2ghz acelei placi video? Daca ai doar unul full hd chiar nu-si are rostul. Ventilatoarele au o durata foarte mare de viata ( de peste 6 ani ) dar daca tu le ti in full load ar putea sa scada. Recomandarea mea este sa le pui pe auto. Nu ar trebui sa te ingrijoreze nici temperaturile de 80 grade la placa aia, plus ca ai ventilatoare pe carcasa.

Btw, n-ai sa vezi 2500mhz pe placa aia orice racire ai folosi. O sa-ti dea artefacte in draci sau crash din driver.

3 răspunsuri:
| notefree a răspuns:

Nu exista un termen exact al duratei de viata a ventilatoarelor daca cureți placa din cand in cand nu cred ca vor fi probleme
Placa video a fost făcuta sa suporte overclock de a aceea gigabyte oferă un program pentru overclock

Cat despre răcire pe apa nu cumva te referi la procesor?

Adica nu spun ca nu se poate dar ăsta înseamnă sa desfaci placa video ceace înseamnă ca pierzi garanția

| anonim_4396 explică (pentru notefree):

La placa video ma refer.

Softul lor nu permite decat pana la 2000 mhz oc.

A trebuit sa folosesc msi afterburner.

Poate si mai mult oc. Ma gandesc sa o urc la 2500 mhz dar sa nu ia foc.

| notefree a răspuns:

Nu o du in 2500 mhz va face scurtcircuit sau se va opri forțat