| AncutzaBratu a întrebat:

Ce e scribd si ce poti face pe el? trebuie sa platesti pentru a citi o carte sau trebuie sa platesti pentru ceva,vreau raspuns amanuntit, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

1. Ce esteScribd?
Scribd
este cel mai cunoscut site de web social unde se pot publica, citi şi discutadocumente şi lucrări originale. În fiecare lună, mai mult de 50 de milioane de persoane publică sau citesc documente de orice tip şi cu orice subiect. În plus, sute de mii de altesite-uri au legături spre documente de pe
Scribd

2.
Tehnologie
Scribd
are o tehnologie care a trecut de mult barierele publicatului în modtradiţional şi în acelaşi timp a construit una dintre cele mai mari comunităţi de cititori("readership") online din lume.Cu
iPaper
-ul
Scribd
oricine poate încărca şi partaja foarte simplu documente şilucrări originale.Deoarece fiecare cuvânt din document este indexat, pentru o optimizare amotoarelor de căutare, documentele de interes pentru o persoană pot fi regăsite cuuşurinţă.

4. Ce putem face peScribd?

Fără a avea un cont pe
Scribd

putem doar citi şi descărca documente;

Cu un cont pe
Scribd
putem

şi încărca documente pentru a fi citite de către alţivizitatori sau utilizatori.Documentele sunt grupate pe categoriii, astfel că putem citi doar documentele dincategoria care ne interesează, dar putem face şi o căutare după un cuvânt anume.Deasemenea putem lăsa comentarii pentru documentele vizualizate

5. Crearea contului şi managementul profilului
Pentru a ne putea crea un cont pe
Scribdt
rebuie mai întâi să avem cont peYahoo, Hotmail, Google, Facebook, Aim sau Clickpass (aşa numitul OpenID). Creareacontului este gratuită. După crearea contului ne putem loga cu ajutorul adresei utilizatela crearea contului sau cu ajutorul contului nou creat.Deasemenea, ne putem edita profilul pentru a oferi informaţii suplimentare desprenoi; ne putem face prieteni sau invita persoane să îşi creeze cont pe
Scribd
.
Scribd
ne recomandă zilnic cele mai vizualizate documente şi astfel putemîntotdeauna şti care sunt cele mai interesante documente şi care merită citite. Având un cont putem primi mesaje din partea celorlalţi membri sau trimite mesajeşi invitaţii de a ne face noi prieteni.

6. Încărcarea şi managementul documentelor
Pentru a putea încărca documente pe trebuie să fim logaţi deoarece
Scribd
numai acceptă publicarea de documente de către anonimi. Odată cu încărcareadocumentelor, acestea sunt convertite automat în
iPaper
pentru a putea fi văzute înfereastra web browserului. Totodată, documentele sunt convertite în diferite formate(PDF, Microsoft Word şi plain text) pentru a putea fi descărcate ulterior. Odată încărcate documentele, putem stabili unele atribute pentru un managementmai bun, atât din partea noastră cât şi din partea motoarelor de căutare care găsescdocumentul publicat de noi.Astfel putem da un titlu documentului, diferit de numele pe care îl are acesta, putem asocia taguri şi metadate şi îl putem asocia într-o anumită categorie.Un lucru foate important şi care trebuie neapărat ştiut este acela că persoana care publică un anume document trebuie să aibă drepturi sau permisiuni asupra documentului