Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce este aia o tableta?, am tot auzit de ele, dar n-am fost niciodata interesata sa incerc ....adica la ce ajuta ea, ce stie sa faca?, functioneaza conectata la Pc desktop sau fara? Cateva explicatii daca se poate ..mai multe asa...

8 răspunsuri:
| Master1ro a răspuns:

Buna!
Este o combinatie intre un laptop si un telefon mobil touchscreen.
Uita-te aici sa te lamuresti:
http://www.youtube.com/watch?v=WCUDayaJvmc

| TheLordOfTheRings a răspuns:

Tableta este un (mimi laptop), mai mare ca si un telefon cu touch.O poti folosi drept telefon si nu trebiie cunectata la PC.Pe scurt este un telefun mai mare si mult mai performant. Sper sa te fi ajutat.

| stefania25 a răspuns:

Ste de marimea unei carti si functioneaza ca un pc

| Nyck21 a răspuns:

Tableta este ca un laptop fara tasta si mica... Este touchscreen si are multe aplicatii de downloandat de pe browser.
Uite un unboxing (YouTube link) : http://www.youtube.com/watch?v=ZRr8vbgNjsk

Costa in jur de : 369 Ron cu TVA (Tableta Allview AllDro Speed ECO Plus 4GB Android 4.0) Sursa : cel.ro

| standianaflorentina a răspuns:

O tableta dupa parerea mea este cu un mic laptop fara spatiu de citire a cd-ului. Diferenta intre un notebook (laptop mini) este ca are touchscreen (atingerea ecranului cu functie de executie) Eu am o tableta nu foarte performanta (am dat pe ea 7 milioane vechi marca Prestigio) si sunt foarte multumita de ea, are touchscreen-ul sensibil si pot face pe ea ce pot sa fac si pe un laptop sau pc. Daca doresti jocuri mari pe o tableta iti trebuie sa ai si un card de momerie ca sa functioneze la capacitatea cea mai buna. Nu sunt de acord ca ce e scump este si bun. Ca parti tehnice nu stiu ce sa iti scriu, dar daca ai vreo preferinta poti sa cauti pe google scriind numele tabletei si sa dai specificatii. Cu internetul depinde de tableta. La tableta mea am WI-FI si ma pot conecta la ruterul meu de acasa. Pentru net in deplasare exista un amplificator care costa 50 de lei noi si cu el poti sa folosesti aceea cheita de net (stick). Sper ca te-am ajutat cat de cat, dar cel mai bine poti sa vb cu cineva care se pricepe in IT. Fundita?

| Krisally a răspuns:

O tableta este ca un laptop, doar ca mai mic, cu touchscreen. Tableta este in general pentru business, pentru ca e usor de transportat, si poti prezenta un proiect sau ce vrei tu mult mai usor. De la Apple, tableta se cheama iPad si mie personal mi se pare intr-adevar cea mai buna.
Pentru service tablete si reparatii telefoane recomand:
http://www.cellgsmservice.ro/

| Maria_Deny_1997 a răspuns:

Tableta=un fel de iphone ceva mai mare cu ajutorul careia poti naviga pe net.