| William a întrebat:

Ce este formatarea hard disk-ului?

Răspuns Câştigător
| Axys a răspuns:

Formatarea unui hard disk se poate face prin mai multe metode, in cazul nostru vom vedea prima metoda care este cea mai simpla si benefica.Aceasta metoda sterge toate datele de pe hard disk, iar in cazul in care ve-ti dori sa recuperati datele pierdute, nu ve-ti mai avea ocazia, pentru ca totul se rezuma la o stergere DEFINITIVA ducand la irecuperarea lor.
Formatarea la nivel inferior (low-level format) pregateste sectoarele si este facuta de regula de catre fabricant. Formatarea la nivel superior (high-level format) este realizata cu comanda Format si se foloseste pentru stergerea tuturor datelor de pe partitie, in vederea pregatirii sistemului de fisiere necesar stocarii si transferului de date
Vom folosi ACTIVE@KILLDISK
1. dupa download, vom scrie programul tip imagine.iso pe un cd
2. restart pc, boot de pe cd si alegem varianta boot from dos
3.Alegem active kill disk, enter, alegem fie partitia pe care vrem sa o formatam, fie intregul hard disk.
4.Alegem metoda de formatare. Recomand Gutmann
5. Enter si formatwinking Pentru un hdd SATA de 500 GB, durata de asteptare este de aproximativ 5 ore cu "user defined number of passes (random).Cu cat stergerea e mai lenta si sigura cu atat durata de finalizare creste.De exemplu gutmann iti poate dura si 48 de ore.(depinde de capacitatea hard-ului)

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stergerea tuturor datelor de pe el. Mai exista operatiunea de partitionare care implica marirea sau micsorarea partitiilor. Daca se face cu Windowsul la instalare presupune stergerea completa a HDD-ului. Daca se face cu softuri specializate (Partition Magic de exemplu) se poate face din Windows fara stergerea datelor.

| gelu1970 a răspuns:

Cand formatezi se supune ca stergi toate datele ce le contine hdd. cand instalezi un sistem operativ ceea ce faci in principiu e sa formatezi, apoi instalezi sistemul operativ.

| kossmin16 a răspuns:

Formatarea unui hard disk se poate face prin mai multe metode, in cazul nostru vom vedea prima metoda care este cea mai simpla si benefica.Aceasta metoda sterge toate datele de pe hard disk, iar in cazul in care ve-ti dori sa recuperati datele pierdute, nu ve-ti mai avea ocazia, pentru ca totul se rezuma la o stergere DEFINITIVA ducand la irecuperarea lor.
Formatarea la nivel inferior (low-level format) pregateste sectoarele si este facuta de regula de catre fabricant. Formatarea la nivel superior (high-level format) este realizata cu comanda Format si se foloseste pentru stergerea tuturor datelor de pe partitie, in vederea pregatirii sistemului de fisiere necesar stocarii si transferului de date
Vom folosi ACTIVE@KILLDISK
1. dupa download, vom scrie programul tip imagine.iso pe un cd
2. restart pc, boot de pe cd si alegem varianta boot from dos
3.Alegem active kill disk, enter, alegem fie partitia pe care vrem sa o formatam, fie intregul hard disk.
4.Alegem metoda de formatare. Recomand Gutmann
5. Enter si formatwinking Pentru un hdd SATA de 500 GB, durata de asteptare este de aproximativ 5 ore cu "user defined number of passes (random).Cu cat stergerea e mai lenta si sigura cu atat durata de finalizare creste.De exemplu gutmann iti poate dura si 48 de ore.(depinde de capacitatea hard-ului)