| Iunix a întrebat:

Formatarea hard disk-ului afectează durata de viață a acestuia?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da,dacă se face des, și mai ales dacă se folosesc sisteme de operare și softuri contrafăcute(asta duce la sectoare de bad logic pe acesta), dar mai degrabă o să faci upgrade până să apuce să se defecteze.Succes

| K0sti a răspuns:

Nu, doar daca faci LLF extrem de des si nici atunci! Formatare echivaleaza cu scrierea unei informatii pe hdd...asta ar insemna sa nu mai scriem nimic pe hdd!
La SSD-uri e problema, datorita faptului ca memoriile alea au un numar limitat de scrieri/citiri! Aveti Google, folositi-l!

Lupu si Drlyce abereaza ca de obicei!

| gelu1970 a răspuns:

Daca formatezi foarte des, da afecteaza negativ hdd si e adevarat ca ii scurteaza viata. insa nu inseamna ca dupa zece formatari o sa moara.

| DryIce a răspuns:

Da. Un hdd obisnuit rezista la cca 30/40 formaturi dupa care se distruge discul din el. Logic. De asta ssd nu are problemele astea ca nu are disc ci memorie flash care tine 28 ani.

Daca formatezi de 40 ori in 1 luna, in 1 luna il arunci la gunoi. Se zice ca durata de viata cu 1 format / 3 luni tine pe la 8/10 ani (4 ori pe an - 10 ani 40 formats).

Question?

| TrandafirTrandafiriu a răspuns:

Nu hahaha, dimpotriva o lungeste. (Studiez informatica mecanica de 5ani.)