| alexRE a întrebat:

Ce este mai bun pe un netbock, win7 sau win xp?
In magazine vad ca toate au drept instalat OS, ori ubuntu ori alte prostii, dar sunt unele cu win7.
Merg bine netbockurile cu win 7instalat sau este necesar sa schimp pe xp? Uitati aici un exemplu de astfel de netbock cu win7: http://www.altex.ro/......ter-negru.
Iar de pe prostia aia de ubuntu(linux) se poate trece pe xp?

1 răspuns:
| Abandoned2 a răspuns:

Posed chiar eu un netbook cu Windows 7 si merge ok cu antivirus Microsoft Security Essentials, MS Office 2010, Yahoo! Messenger, BS.Player, Adobe Reader si cam atat. Pentru internet e suficient. XP-ul e prea vechi pentru anul 2011... 2012 acum! O fi mai putin consumator, dar performanta e oricum destul de slaba pe ambele sisteme de operare, pentru ca oricum e doar un netbook!
Editia Starter a Windows 7 nu permite schimbarea wallpaper-ului de pe desktop. E cam limitata, ca si netbook-ul de altfel.
Ubuntu ar fi bun daca ai mai fi avut experienta cu el inainte. Mai ales ca e bun ca e gratuit.
Daca vrei... poti pune si XP, de pe un stick bootabil, dar trebuie sa te asiguri ca ai drivere pentru toate componentele hardware mai intai! Windows 7 are avatanjul de a fi mult mai compatibil, fiind mai nou!