| Transformice1 a întrebat:

Ce este mIRC? Din cate am inteles ceva " forum " pentru hackeri, dar mai detaliat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

MIRC este un client (program) de chat, inca activ, diferit de cele actuale, pentru ca se bazeaza pe protocolul IRC, pe retele si chatroom-uri.
Seamana putin cu partea de chat a clientilor DC (Strong, ++, etc).

Protocolul IRC este un acronim pentru Internet Relay Chat, adica transmitere instantanee a mesajelor; a fost creat in 1988, si cea mai mare raspandire a inceput in 1995, odata cu crearea clientului mIRC de catre Khaled Mardam-Bey, un programator englez de origine araba.

Practiv, dupa ce iti alegi reteaua (pentru Romania Undernet era mai folosita), nickname-ul si camera de chat (exista numeroase variante, dar pentru simplitate, s-au creat niste grupuri locale, si anume #nume_de_oras) te conecta direct la camera de chat dorita unde corespondai "live" exclusiv in mod text cu respectivii utilizatori.

Deci daca vrei sa stai la chat cu lume din cluj, introduci o retea (Undernet de preferinta), un nickname, si la camera de chat tastezi #cluj

Exista sau au existat camere de chat chiar si pentru orasele mici si foarte mici.
Sau, alternativ, in aceeasi fereastra unde poti introduce camera de chat, ai o selectie bogata de alte camere straine, de pe respectiva retea.

| Transformice1 explică (pentru NLS):

De ce costa 20$ sa te inregistrezi pe mirc?

| NLS a răspuns (pentru Transformice1):

E prețul programului, și de a lungul timpului, foarte putina lume l a cumpărat, pentru ca dezvoltatorul a oferit șansa să poată fi folosit și gratuit.
DUPĂ cele 30 de zile de trial, (sau câte sunt, nu mai retin) programul pornește la fel de bine, trebuie doar sa aștepți 10-15 secunde.
Gândește te ca în anii 90 și 2000, mIRCul a ținut loc de FB messenger, de Viber, de WhatsApp, Telegram, ICQ, Pidgeon, etc

Canalele (camerele de chat adica) erau pline pana la refuz.

In ziua de azi au cam dispărut, pe serviciile de care am amintit mai sus.
Yahoo Messenger nu l am amintit, pentru ca acesta era un serviciu de chat complementar cu mIRC.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un discord al anilor 90laughing

| ACTH a răspuns:

E plin de imbecili care cauta sa dea copy-paste, pentru a primi funde.
mIRC, din cunostiintele mele, era un fel de messenger al vremurilor trecute. Puteai discuta cu prietenii acolo.

| Iote a răspuns (pentru ACTH):

Asa este. Am o carte "veche" despre internet si am gasit asta acolo.

| ACTH a răspuns (pentru Iote):

happy ma bucur sa aud asta.

| IepurasXxX a răspuns:

MIRC is an Internet Relay Chat (IRC) client for Windows, created in 1995. It is a fully functional chat utility, and its integrated scripting language makes it extensible and versatile.[3]

mIRC has been described as "one of the most popular IRC clients available for Windows."[3] It has been downloaded over 40 million times from CNET's Download.com service.[4] In 2003, Nielsen/NetRatings ranked mIRC among the top ten most popular Internet applications.[5]

| Transformice1 explică (pentru IepurasXxX):

Cel mai bun copy-paste.
Ma refeream mai mult catre persoanele care au detalii si stiu cum se acceseaza si tot asa. ce mi-ai scris am citit si eu, mersi.

| IepurasXxX a răspuns (pentru Transformice1):

Descarca aplicatia si foloseste-o daca vrei mai mult detalii. Eventual sa iti iei si un VPN sa nu ti se afle locatia