| Dan261998 a întrebat:

Ce fel de tableta sa imi cumpar una mai performanta pentru jocuri tinand cont ca am un buget de pana in 600 lei?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Acum ca spun unuia ca nu are dreptate, se numeste atac persoana. Deci daca nu zic cum zici si tu, e atat persoana. Bun.
In ce jocuri nu are lag? angry birds? Acuma serios, nu are sens sa discutam in jocuri gen dead trigger 2 de ea.
Hai sa zic de ce nu are NICI o sansa contra Nexus. Pretul ei era de 200 lei. Dar au ridicat la 500 lei deoarece e de la Altex, ca asa au altex-ul preturile. Si al II-lea motiv, e ca are 10.1 inch=mai scumpa.
Apoi, hai sa vedem cu ce e sub Nexus
-rezolutia si calitatea ecranului: pai are o rezolutie mai mica decat Nexus 7, si asta pe 10 inch. Pai si daca era de 7 inch, se vedea mult mai prost. Nu intelegi ce spun: calculeaza si tu singur ppi-ul https://www.sven.de/dpi/ ). Ai sa vezi ca Nexus-ul are aproape ppi dublu. Asta se traduce, ca practic, daca te uiti la 20 de cm de tableta, pe o arie de 20cm^2 sa zicem, pe Nexus ai sa vezi de 2 ori mai clar.
Next: ecranul e LCD. La Nexus, e un ips. Nici aici nu stii diferenta? Macar aici poti cauta singur pe youtube sau google ce e ala ips
Mai departe, procesorul. Deci aici iau foc. Demonstreaza cum panarama aia de rockchip(astea si mediatek-urile is cele mai proaste, si ieftine procesoare) poate sa fie peste acel tegra 3, fie el si din 2012. Eu nu mai am ce sa zic...
Are capacitate rom de 8gb. Din care 5 raman pentru tine, pentru aplicatii. La Nexus are 16 gb, si lui ii raman vrei 13 gb. Deci cum e mai bine? Sa ai 3 jocuri mai "heavy" instalate sau peste 7?
De gpu mi-e greu sa zic ceva, deoarece la tablete e in stransa legatura cu procesorul. Oricum: http://www.antutu.com/......ontent.jpg sgx544mp2=2*sgx544(2 nuclee de 544 simplu, iar mp3, 3 nuclee*sgx544 simplu). Retine ca testele alea is pe quadcore-uri,
http://www.antutu.com/......ontent.jpg
tegra 3=geforce ulp 2012.
geforce ulp 2013=gpu de pe tegra 4, care e si pe nVIDIA shield de altfel.
Asta ca sa vezi ce dezastru e pe langa Nexus. Si daca nu e desul, aici is performante, orientative, pentru grafica 2d: http://www.antutu.com/......ntent.jpg;
Next:
Camera. Aici, poate nu ai sa imi dai dreptate, nu te oblig, fiecare cum crede. Dar sincer, de ce ai pune o camera de doar 0.3mp frontal? Si 2 mp spate? Stii cat de penibil e sa faci poze cu tableta, de 10 inch? Si macar de iese ceva, dar cu 2mp e vai de el. Si macar de puneau 2mp frontal, ca sa te vezi clar cand vorbesti, dar nu, au pus 0.3 mp frontal. Apreciez Nexus-ul, macar are 1.2 mp frontal, si fara in spate.
Modem 3g optional are si Nexus-ul.
Singurul minus fata de Nexus e ca nu are hdmi out, ca in rest...
ce spui tu are slot de card, dar degeaba, tinand cont ca memoria interna e mica si aplicatiile nu merg mutate pe card...
Oricum, sa atasezi un microusb-microsd nu e chiar atat de greu daca chiar se vrea mai mult spatiu.
Bateria e de 6000 mah dar nu ajuta cu nimic, deoarece si ecranul si dimeniunile is mult mai mari. Autonomia o sa fie apropiata la ambele.
Sunt sigur ca ai sa gasesti argumente si surse pentru a demonstra ce zic eu gresit aici in viziunea ta.

12 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Http://www.altex.ro/......bean-4-2-2
Am avut ocazia sa testez aceasta tableta timp de o saptamana. Eram convins ca cine doreste o tableta pentru jocuri trebuie sa scoata din buzunar minim 800lei. Duce toate jocurile! Nu am cuvinte. Bateria e imbatabila (6000mAh), in joc tine minim 10 ore. Reda toate fisierele video.
Vezi specificatii!
Este no-name, dar la pretul acesta si ce poate face depaseste cu mult alte tablete de marca.

| Dan261998 explică (pentru Cronki):

Dintre Nexus 7 2012 si evolio x8 care zici ca i mai buna?

| sltlp a răspuns (pentru Dan261998):

E nebun ala. Inseamna ca el in viata lui nu a vazut o tableta calumea. Cum sa zici ca o tableta dual-core se misca perfect in jocuri? Singurul dual-core puternic in jocuri la ora actuala e cel de la 5s sau tegra k1. Restul is praf. Iar ce are acea myria, cu atat mai prost.

| Dan261998 explică (pentru sltlp):

Deci care e mai buna pentru gaming, browser, movies Nexus 7 2012 sau evolio x8?

| Cronki a răspuns (pentru Dan261998):

Nu pot sa te indrum, nu le cunosc. Ambele par aproape la fel. Bateria si ecranul sunt mai mici fata de ce ti-am dat eu, dar ca plus au quad-core. Nu stiu cum se descurca in jocuri (depinde de placa grafica)! Tu alegi! Sper sa primesti intrumari si de la alti useri!

| Cronki a răspuns (pentru sltlp):

Am achizitionat pentru cineva un Asus de 18 milioane si e praf fata de myria de mai sus. Bateria tine 2 ore, jocurile merg sacadat, se blocheaza chiar si in fb. Recomanda-i tu o tableta de 600, sa vad cat de sanatos esti! oh go on

| sltlp a răspuns (pentru Cronki):

Nene, te rog, nu mai raspunde. Mergi pe presupuneri. Eu iti pot demonstra practic macar ce poate Nexus-ul ala. Pentru ca ai review-uri pe net cu sutele, pentru ca e quad-core si multe altele. myria e o firma de 2 bani. iar procesorul ala e vai de el. Dar sunt sigur ca tu ai argumente, si nu doar vorbe sa demonstrezi ce spui.

| Dan261998 explică (pentru sltlp):

Deci pe mana carei tablete zici sa merg?

| Dan261998 explică (pentru Cronki):

Zi mi tu te rog care din Nexus 7 si evolio x8 mi ai recomanda o raspunde la intrebarea asta

| Cronki a răspuns (pentru sltlp):

OK, una e sa demonstrezi ceva alta e sa ataci persoane!
Myria aia de 2 bani, a cumparat-o un amic, era fascinat de achizitie, a laudat-o ca duce jocurile si cum nu l-am crezut am cerut s-o vad, s-o testez. M-a impresionat bateria care tine foarte mult.
@Dan261998 mergi pe Nexus, daca tot are review-uri pozitive, de ce nu!

| sltlp a răspuns (pentru Cronki):

Acum ca spun unuia ca nu are dreptate, se numeste atac persoana. Deci daca nu zic cum zici si tu, e atat persoana. Bun.
In ce jocuri nu are lag? angry birds? Acuma serios, nu are sens sa discutam in jocuri gen dead trigger 2 de ea.
Hai sa zic de ce nu are NICI o sansa contra Nexus. Pretul ei era de 200 lei. Dar au ridicat la 500 lei deoarece e de la Altex, ca asa au altex-ul preturile. Si al II-lea motiv, e ca are 10.1 inch=mai scumpa.
Apoi, hai sa vedem cu ce e sub Nexus
-rezolutia si calitatea ecranului: pai are o rezolutie mai mica decat Nexus 7, si asta pe 10 inch. Pai si daca era de 7 inch, se vedea mult mai prost. Nu intelegi ce spun: calculeaza si tu singur ppi-ul https://www.sven.de/dpi/ ). Ai sa vezi ca Nexus-ul are aproape ppi dublu. Asta se traduce, ca practic, daca te uiti la 20 de cm de tableta, pe o arie de 20cm^2 sa zicem, pe Nexus ai sa vezi de 2 ori mai clar.
Next: ecranul e LCD. La Nexus, e un ips. Nici aici nu stii diferenta? Macar aici poti cauta singur pe youtube sau google ce e ala ips
Mai departe, procesorul. Deci aici iau foc. Demonstreaza cum panarama aia de rockchip(astea si mediatek-urile is cele mai proaste, si ieftine procesoare) poate sa fie peste acel tegra 3, fie el si din 2012. Eu nu mai am ce sa zic...
Are capacitate rom de 8gb. Din care 5 raman pentru tine, pentru aplicatii. La Nexus are 16 gb, si lui ii raman vrei 13 gb. Deci cum e mai bine? Sa ai 3 jocuri mai "heavy" instalate sau peste 7?
De gpu mi-e greu sa zic ceva, deoarece la tablete e in stransa legatura cu procesorul. Oricum: http://www.antutu.com/......ontent.jpg sgx544mp2=2*sgx544(2 nuclee de 544 simplu, iar mp3, 3 nuclee*sgx544 simplu). Retine ca testele alea is pe quadcore-uri,
http://www.antutu.com/......ontent.jpg
tegra 3=geforce ulp 2012.
geforce ulp 2013=gpu de pe tegra 4, care e si pe nVIDIA shield de altfel.
Asta ca sa vezi ce dezastru e pe langa Nexus. Si daca nu e desul, aici is performante, orientative, pentru grafica 2d: http://www.antutu.com/......ntent.jpg;
Next:
Camera. Aici, poate nu ai sa imi dai dreptate, nu te oblig, fiecare cum crede. Dar sincer, de ce ai pune o camera de doar 0.3mp frontal? Si 2 mp spate? Stii cat de penibil e sa faci poze cu tableta, de 10 inch? Si macar de iese ceva, dar cu 2mp e vai de el. Si macar de puneau 2mp frontal, ca sa te vezi clar cand vorbesti, dar nu, au pus 0.3 mp frontal. Apreciez Nexus-ul, macar are 1.2 mp frontal, si fara in spate.
Modem 3g optional are si Nexus-ul.
Singurul minus fata de Nexus e ca nu are hdmi out, ca in rest...
ce spui tu are slot de card, dar degeaba, tinand cont ca memoria interna e mica si aplicatiile nu merg mutate pe card...
Oricum, sa atasezi un microusb-microsd nu e chiar atat de greu daca chiar se vrea mai mult spatiu.
Bateria e de 6000 mah dar nu ajuta cu nimic, deoarece si ecranul si dimeniunile is mult mai mari. Autonomia o sa fie apropiata la ambele.
Sunt sigur ca ai sa gasesti argumente si surse pentru a demonstra ce zic eu gresit aici in viziunea ta.

| Dan261998 explică:

Dar dintre tableta Nexus 7 si evolio x8 care ar fi buna sa mi o cumpar?