| vladimirovici a întrebat:

Ce imi recomandati sa imi cumpar dintre o tableta Samsung si un laptop mai ieftin de 2000 lei?

astept raspunsuri...

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Recomandare: laptop, cred ca gasesti un Intel Core I3 -I5 la 2.000 de lei.Laptopul este multifunctional fata de o tableta care este limitata!

Ce NU poţi face cu o tabletă?

Pe partea cealaltă, dacă vrei o tabletă în speranţa că vei renunţa la un laptop/netbook în favoarea ei ar trebui să te gândeşti şi la lista de mai jos:

1. Lipsa aplicaţii dedicate: oricât de largă e plaja de programe pe care le poţi pune pe tabletă, nu ai exact aceleaşi aplicaţii ca pe un laptop/PC. Ai funcţionalităţi similare, dar nu acelaşi lucru. În timp va ajunge să te deranjeze aspectul.

2. Stocare: mediul de stocare e o problemă. Deocamdată singura modalitate să transferi informaţia de pe tabletă este fie să o legi WiFi sau cu fir la un PC şi de acolo să scoţi materialele fie să o urci în cloud. Ambele variante sunt puţin cam incomode.

3. Incomod de folosit pentru agregarea de informaţie: cum am mai spus, dacă vrei să lucrezi de exemplu la un articol pentru site-ul tău, pe tabletă o să îţi fie cam incomod să îl redactezi, să pui poze, elemente video. Nici nu ai aplicaţii complete şi nici browser-ul nu e suficient de performant încât să te ajute.

4. Performanţa: o tabletă de generaţie nouă (dual-core la 1 GHz plus Tegra 2) poate să ofere o performanţă apropiată de cea a unui netbook mai vechiuţ. Insuficientă dacă vei dori să faci diverse prelucrări de imagini, video sau codări.

5. Securitate: pe tabletă nu poţi folosi (acum) opţiunile de multiutilizator cum ai pe Linux, Windows sau Mac. Până nu se găseşte o cale de a instala unul din sistemele de operare amintite, eşti limitat la un singur utilizator – în ideea că nu te deranjează să vadă şi alţii documentele tale, atunci în mod clar, nu e o problemă. Pentru mine ar fi.

6. Jocuri: ok, te joci pe tabletă. Uneori suficient de bine. Nu te aştepta să ai experienţa pe care o poţi obţine cu un laptop/netbook vizavi de jocuri. E altceva pe tabletă. Ţine minte asta.

7. Baterie suplimentară: pe majoritatea laptop-urilor poţi să pui o a doua baterie dacă e nevoie. Pe tabletă nu. Dacă nu mai are curent, adio folosire. Stai cu ea la încărcat.

Şi probabil că mai sunt ceva lipsuri de care încă nu m-am lovit puternic. Lista rămâne deschisă.

| laptopnews a răspuns:

Depinde la ce le folosesti... Laptopul iti permite mai multe activitati decat o tableta.

| JeffHardy2011 a răspuns:

Depinde...
Daca vrei performanta, jocuri ceva ce necesita performanta iti sugeres laptop (la 1900 lei e bunicel) poti intreba pe cei de la magazin
Daca vrei mai mult pentru Youtube sau vizionat filme ceva ce nu necesita multa performanta iti sugerez tableta.

Sper ca te-am ajutat.