| JesterRO a întrebat:

Ce inseamna hdd SATA?

5 răspunsuri:
| 334499 a răspuns:

SATA (pronunţat IPA: /ˈseɪtə/, /ˈsætə/ or /ˈsɑːtə/) este o interfaţă care realizează conectarea adapterelor locale (de regulă ele sunt integrate pe plăcile de bază a calculatoarelor staţionare şi portabile) cu dispozitivele de stocare a datelor(cum ar fi unităţi de hard disk şi unităţile optice).

| NoKidding a răspuns:

Hdd-urile SATA sunt memorii hard-disk dar cu un tip mai nou de conexiune si au o viteza de transfer mai mare fata de cele vechi (IDE). sper ca am raspuns corectbig grin

| mymyviorel a răspuns (pentru NoKidding):

Iata un raspuns clar, concret.Multumesc frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serial ATA.