| Samy a întrebat:

Ce inseamna cand ai un DVD-RW sata? Ce inseamna sa nu ai sata? Mi s-a stricat si nu stiu ce DVD sa-mi iau.Ma puteti ajuta? Cum imi dau seama care mi sea potriveste?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte simplu, te uiti la cablul de date care intra in spatele unitatii de inscriptionare: daca cablul este unul lat (ribon) cu mulute firulete (peste 10 fire ) inseamna ca are interfata paralela (adica ATA), daca ai un cablu cam de un cm latime, care contine numai cateva fire, atunci ai SATA

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoti unitatea de DVD din calculator sau (si mai bine lasi in unitate) si-l duci la cineva priceput!
Nu de alta, dar daca DVD-ul tau este ATA (IDE) si conectezi cablul invers, poti arde placa de baza!

| adi a răspuns:

Daca vrei sa iti ei DVD-RW SATA trebuie sa ai placa de baza care sa suporte SATA, SATA = Serial ATA (panglica subtire)
PATA = Paralel ATA (panglica lata)
Aceste standarde sunt si pentru HDD, si alte unitati de date.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DVD-RW -e cel ce iti inscriptioneaza cd uri si dvd uri
SATA e cablul care il conectezi pe placa de baza
sa nu ai ATA inseamna sa nu ai cu ce conecta DVD RW la placa de baza.
Poate se poate repara, daca nu ia-ti altul nou e in jur de 150 lei unul Asus big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pana la urma de care ai? ca sunt curios si eu happy