| daryus2221 a întrebat:

Ce jocuri ma duce acest PC?
http://www.cel.ro/......740-2gb-l/

Am vazut ca placa duce si Battlefield 4 pe ultra si alte jocuri ce au iesit recent.

Răspuns Câştigător
| RaduTN a răspuns:

Ti-am facut un wishlist care are un i5, o sa ai nevoie de putere de calcul pe viitor si mai bine sa mergem pe i5 decat pe i3. Un HDD de 1TB [1024 GB] sa ai loc pentru stocarea datelor si a jocurilor. O placa video care suporta rezolutii de pana la 2560x1600 pixeli. 4 GB ram, la frecventa de 1600 MHz si cu latenta 9. Am mai pus o carcasa frumoasa, si bine aerisita. O sursa sa-ti tina sistemul si o placa de baza cu chipset-ul B85.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1153366/

+

Serviciul de asamblare, sa-l adaugi si pe el in cos ca sa-ti vina sistemul gata asamblat.

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

+

Acest serviciu, prin care specialistii de la PC Garage iti fac update la ultima versiune de BIOS a placii de baza ca sa-ti poata suporta i5-ul.

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/

Daca mai ai probleme legate de componente, sau vrei sa mai discutam pe wishlist-ul de mai sus vorbim la mine pe site sa nu facem prea mult spam aici si sa fim offtopic. http://tehnoinfo.ucoz.net/faq pui o intrebare si o sa-ti raspund in cel mai scurt timp posibil.

12 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Te pot ajuta sa-ti faci un calculator pe piese de pe PC Garage, si daca vrei sa vina direct asamblat in cazul in care nu te pricepi. Desktop-urile gata asamblate nu sunt mereu ce ti-ai dori. De exemplu poate nu-ti place HDD-ul, poate nu-ti place placa video si nu ai posibilitatea sa iti faci PC-ul cum vrei. Asa pe bucati ti-l faci cum vrei tu.

| daryus2221 explică (pentru RaduTN):

Imi poti face un wishlist te rog? Sa fie inre 20-25 milioane. (Sa nu aibe piese ce au mare reducere acum, cam prin iunie-iulie o sa cumpar)

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

Raspunde la urmatoarele intrebari, sa te pot ajuta cat mai corect.

1. Care este bugetul maxim in care vrei sa te incadrezi?

2. Cand intentionezi sa faci achizitia?

3. Configuratia trebuie sa aiba monitor inclus?
- Daca nu, ce rezolutie maxima are monitorul pe care-l detii?
- Daca ai un monitor mic, intentionezi sa-l schimbi în viitor cu ceva mai mare (Full HD sau peste)?

4. La ce vrei sa folosesti sistemul? Daca lucrezi in special cu programe specifice de editare foto/video sau profesionale, te rog spune-ne cum se numesc.

5. Vrei sa faci overclocking sau nu te pasioneaza?
Daca nu stii ce-i aia overclocking, cel mai probabil nu vrei sa faci

6. E necesar sa fie un sistem silentios sau nu este relevant?

7. Detii alte componente pe care ai vrea sa le folosesti cu acest sistem? Daca da, spune-ne cate ceva despre fiecare, ce model sunt, ce tip, etc.

8. Ai nevoie si de periferice (tastatura, mouse, mousepad, boxe, casti)?

9. In cazul in care achizitionezi un sistem complet, doresti si asamblarea lui?

| daryus2221 explică (pentru RaduTN):

1. 2000-2500 lei
2. Iunie-iulie
3. Am monitor Full HD, duce pana in 2048x1536. (Dar nu vreau sa joc la rezolutii mari, ori joc pe 1280x1024 ori pe 1600x1200, daca se poate mi-ar placea 1600x1200)
4. Gaming
5. Nu ma pasioneaza, nu vrea sa imi ard pc-ul laughing
6. Nu conteaza sunetul, dar nici sa faca o monstrozitate de sunet.
7. Nu
8. Nu
9. Da

| daryus2221 explică (pentru RaduTN):

Chiar imi place acel wishlist, numai ca as vrea 8 gb de rami, daca tot am procesor si placa video pentru hight si ultra, ar trebuie si niste rami. Si ar mai fi o intrebare, fara reduceri ar veni mai mult de 2500 de lei, cam pana cand tin aceste reduceri? Oricum ai funda, multumesc.

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

Reducerile variaza. Azi poti gasi o placa video la 1000 ron, maine o poti gasi la 900 ron.

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

M-am gandit si la un sistem facut pe platforma AMD, care este ceva mai performant.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1153411/

Dar nu uita serviciul update de bios si asamblare standard sa le bagi in cos.

| daryus2221 explică (pentru RaduTN):

Se poate baga 8 rami? si nu 4?

| daryus2221 explică (pentru daryus2221):

As vrea 8 rami, dar sa nu depaseasca 2500 lei. Sunt pasionat de jocurile shooter gen Battlefield si Call of Duty si acolo au cerinte de 8 gb ram.

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

In jocuri nu conteaza atat de mult memoria ram. Mai bine mergi pe GTX 960 si pe 4 GB ram, decat pe 8 GB ram si o placa video mai slaba. Poti adauga tu cu timpul o noua placuta ram, asta e treaba ta ca mai adaugi una de 4 si ajungi la 8. Daca mai ai nelamuriri, ma gasesti pe site-ul meu. Nu sunt asa de activ pe TPU si iti raspund destul de greu. Site: http://tehnoinfo.ucoz.net/

| daryus2221 explică (pentru RaduTN):

M-am gandit mai bine si as vrea sa imi faci te rog un wishlist cu gtx 960 care sa duca jocurile recent iesite. (GTA V, Battlefield hardline, battlefield 4 etc)
Cam tot asa bugetul, 2500-3000 lei. Am lasat un mesaj si pe site-ul tau dar mai repede raspunzi aici laughing

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

Mai repede raspund pe site, pe TPU n-am mai fost activ de cateva saptamani bune. Ti-am raspuns la mesaj pe site, nu mai are rost sa o fac si aici din nou.

| RaduTN a răspuns (pentru daryus2221):

Ti-am facut un wishlist care are un i5, o sa ai nevoie de putere de calcul pe viitor si mai bine sa mergem pe i5 decat pe i3. Un HDD de 1TB [1024 GB] sa ai loc pentru stocarea datelor si a jocurilor. O placa video care suporta rezolutii de pana la 2560x1600 pixeli. 4 GB ram, la frecventa de 1600 MHz si cu latenta 9. Am mai pus o carcasa frumoasa, si bine aerisita. O sursa sa-ti tina sistemul si o placa de baza cu chipset-ul B85.

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1153366/

+

Serviciul de asamblare, sa-l adaugi si pe el in cos ca sa-ti vina sistemul gata asamblat.

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/

+

Acest serviciu, prin care specialistii de la PC Garage iti fac update la ultima versiune de BIOS a placii de baza ca sa-ti poata suporta i5-ul.

http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/update-bios/

Daca mai ai probleme legate de componente, sau vrei sa mai discutam pe wishlist-ul de mai sus vorbim la mine pe site sa nu facem prea mult spam aici si sa fim offtopic. http://tehnoinfo.ucoz.net/faq pui o intrebare si o sa-ti raspund in cel mai scurt timp posibil.