| ReddY25 a întrebat:

Ce laptop-uri de gaming recomandați? Și ce nu recomandați?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sa iti zic o gluma cel mai bun laptop de gaming este PC-ul happy

laptopurile de top de gaming sunt foarte scumpe, de la 10.000 de lei in sus
Depinde insa ce fel de gaming vrei! vrei 4k cu FPS-uri multe, vrei fulld HD cu FPS multe vrei 1440p etc

Ce am avut pana acum ca si laptopuri de gaming a fost HP omen si Asus ROG, am mai avut inca un laptop dar acela nu era de gaming

Ce nu iti recomand insa ar fi marca (Dell) Alienware, care sunt mult mai scumpe decat concurenta la aceleasi caracteristici

Nu am avut Lenovo Legion, pe viitor am sa iau in calcul si Lenovo

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde ce buget ai.
Exista laptop de gaming la 3500-3900 RON,
dar exista si la 3000 euro.
E diferenta de la cer la pamant intre ele.

Conteaza si pe ce rezolutie vrei sa joci.

Se cunoaste ca majoritatea jocurilor folosesc aproximativ 70% placa video, si procesorul mai putin (deci in teorie ai avea nevoie de o placa video foarte puternica, si de un procesor mai slabut).

INSA acest lucru nu prea e valabil pe rezolutie FullHD si mai mici...doar de la 2K in sus.
Asa ca pentru performanta maxima in FullHD, procesorul trebuie sa fie cat mai puternic
(de ex Ryzen 9 7845HX, sau ceva i7 de la Intel)
si placa video e suficient sa fie RTX 4060, nu e nevoie de RTX 4070 sau mai sus.

Am un astfel de laptop in familie (al fratelui, si e luat relativ recent).
Pot spune doar atat: 1500 euro e pretul unui monstru Asus ROG STRIX.

Ce nu recomand: HP Omen, HP Pavilion, HP Victus, DELL Alienware si Gigabyte.

Acer si Lenovo nu am avut personal, in special modele de gaming, dar ar trebui sa fie ok.
MSI Katana sunt si ele foarte bune.
Dar crema cremelor raman seriile Strix si TUF de la Asus.

| octav005 a răspuns:

Nu îți recomand laptopul pentru gaming.
Procesorul de laptop este limitat și este o versiune mobila.
Pe când la desktop are toată puterea în fata.

Îți dau un exemplu. Un i5 2530m de laptop are 3mb cache 2 core cu 4 threads și un benchmark de 2200 de puncte. Pe când un i5 2500 de desktop. Are 6 mb cache 4 core cu 4 threads. Și în benchmark 4200 de puncte.

Deci dublu.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Te deplasezi mult?

| ReddY25 explică (pentru MAteiLaAjutat):

Nu chiar

| MAteiLaAjutat a răspuns (pentru ReddY25):

Atunci poti sa optezi pentru un sistem desktop.

| Sssofia a răspuns:

Eu am Dell și nu recomand