| anonim_4396 a întrebat:

Ce laptopuri de noua generatie imi recomandati?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unui copil de 12 ani ii pot recomanda un PC mai vechi, fiindca laptopurile sunt scule pentru oamenii mari, mult prea scumpe pentru a fii folosite la joculete.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta acest aspect cu parintii tai si vor sti ei ce sa-ti cumpere si de unde.

| NLS a răspuns:

Daca nu vrei jocuri, ceva cu procesor AMD 5500U sau 3450U.

https://www.pcgarage.ro/......-fog-blue/

https://www.pcgarage.ro/......k-3yr-bos/
***************************************
Daca vrei si jocuri, ceva cu RTX 3050 si Ryzen7 5800H, la 4000 RON.

16GB RAM,
SSD 512
ecran 15.6, FullHD, 120Hz

https://www.pcgarage.ro/......-zone-rgb/

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Eu vreau un laptop calitativ ca sa il folosesc la scoala pentru teme!

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact asta ti-am si indicat.
Nu e ok sa iei ceva cu procesor mai slab decat R5 5500U. (sau mai slab decat 1135G7 de la Intel).

Cat despre model si brand, diferentele vin din componentele folosite, si eventual sistemul de racire, rar gasesti alte criterii de departajare intre branduri.
Se plang multi ca HP nu sunt bune, si cand il intreb ce procesor are, imi zice ceva cu U sau Y in coada.
Astea la Intel au frecventa redusa, nu poti face mare lucru pe ele.
La Amd sunt ok cele cu U, au frecvente mai mari, suficient cat sa poti face tot ce doresti, fara sa vezi lag.
Mai ales daca sunt din generația a 5-a, precum acel 5500U.
Dar daca folosesti programe specializate si pretenrioass (Autocad, Inventor, SolidWorks, Premiere, Resolve, etc) atunci ai nevoie de un procesor cu H in denumire.
Si de placa video dedicata.
Exact la fel pentru jocuri.

Iar daca vrei sa duca si jocuri, atunci obligatoriu un procesor cu H in denumire, si o placa video RTX3050, 3050 Ti, sau 3060. (dar cum diferenta de pret e foarte mare, cel mai bun raport calitate pret il au cele cu 3050).

| gabicoo a răspuns:

AAAAAAA. De aia ai dat de pereti cu laptopul vechi. Vrei unul nou?
Iti va da tata Putin unul nou atunci cand va ocupa Moldova.

| Eireann a răspuns:

Depinde de buget si la ce vrei sa il folosesti.
HP Victus 16 e ok, merg si jocuri desi eu nu joc decat Tropico 6 si WoW.

| NLS a răspuns (pentru Eireann):

"HP Victus 16. "
Daca te referi la varianta cu Ryzen5 5600H
si RTX 3050 Ti,
16GB RAM si 512 SSD, e ok, insa care e pretul?
Ca sa merite, TREBUIE sa fie sub 4000 RON, pentru ca altfel, vezi al treilea link al meu.
Si nu gasesc nicaieri Victus sub 4200 RON.

| Eireann a răspuns (pentru NLS):

Ryzen 7-5800H (8 Cores, 4. 4GHz), Nvidia GeForce GTX 3060, 144Hz, 32 DDR4, 1TB SSD, WIFI 6 & BT 5.2
Dar e un pic peste 4000 RON.

| NLS a răspuns (pentru Eireann):

Aham, "putin" peste 4000
5800H + RTX 3060,
16GB RAM si 512 stocare,
sunt 5600 RON.

Si varianta cu 16GB RAM si 1 TB stocare, 6200-6300 RON.
Varianta de care spui nu o gasesc, dar daca trendul se pastreza, e peste 6300.

| Allemando a răspuns:

"Pentru a fii" laughing
Tipic Jassmina, nu te mai ascunde.

| Mateanul a răspuns:

Ne trebuie cateva detalii inainte de a recomanda un laptop.

-bugetul?
-pentru ce vrei sa-l folosesti?