| Anonim20000000 a întrebat:

Ce laptopuri recomandati pentru studenti/filme/internet?(nu gaming)

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din experiența că techinician IT recomand Vivobook de la Asus sau HP probook

| relian a răspuns:

Apple, mai bun ca asta nu vad, studednti sa foloseasca laptopuri cu wind nu prea am vazut.
Apple is cele mai sigure, mai bune pentru elevi si studdenti si ce mai spui ca ai folosi.

Daca cumperi de la Apple direct, daca esti student poti lua ca stundet, caz in care iti reduce vreo 200 dolari, ori online oricine poate cumpara asa, baga ca e stundent, online nu te verifica si scoti din pret undeva la 200 dolari ori mai putin, fctie de ce valoarea are acel laptop.
Is si aia niste bani, nu strica sai salvezi. Apple nu se blocheaza, nu ai probleme cu virusii, pentru ca studentii, elevii acolo pe unde intra e jale mare, deci exclus pentru asa ceva calculatoare cu wind, indif ce antivirus ai avea, alea nu-s recomandate, iti maninca zilele.

La ce bani spui ca ai, nu poti lua macbook pro, poti lua un air, alea is mai ieftine, dar nu stiu in Ro ce preturi au.
Totusi verifica ca la Apple poti cumpara si in rate, asa ca poti lua unu in rate, chair daca e mai mult deciti bani ai tu, cel putin iti faci treaba linistit fara dureri de cap.

Ma uitai aici in SUA macbook air astea ultimele aprute, 13 si 15 inc is undeva la 1000-1200 dolari.Vad dau si in rate de 12 luni.

Daca chair ai avea nenvoie la scoala, asta ar fi ce ai nevoie. Daca te poti lipsi la scoala de calculator, atunci nu lua.
Poti merge acolo in Ro si sa intrebi pentru studenti si elevi cit costa, ce programe au, rate, sau vezi daca poti lua asa ceva in rate online.

| gabicoo a răspuns:

ASUS - sunt accesibile ca preț și destul de performante pentru ce vrei tu. Caută ceva în jurul a 1700 lei. Să fii atent la baterie - minim 3 celule și frecvența nominală a procesorului - peste 2, 5 GHz până la 4, 5 GHz.

| ReddY25 a răspuns:

Dell

| flixbuster a răspuns:

Pentru ce zici tu (uz general, chiar si programare dar fara jocuri) merge foarte bine Intel Core i3/AMD Ryzen 3, 8GB RAM si 256GB SSD.

Urci in functie de nevoi (daca te uiti la filme pe Netflix nu prea ai nevoie de SSD mare, daca le descarci pe laptop probabil vrei SSD mai mare, daca faci programare Java probabil vrei sa urci la i5/Ryzen 5 si 16GB RAM si asa mai departe).

https://www.price.ro/....../index.php

| carevaescu a răspuns:

Un ultrabook daca nu faci nimic 3D.
Daca ne spui si bugetul iti putem da o recomandare concreta

| Anonim20000000 explică (pentru carevaescu):

Maxim 3000 de lei

| carevaescu a răspuns (pentru Anonim20000000):

Https://mediagalaxy.ro/......02YAKP678/

Cu 10% mai scump... Dar cine stie, poate gasesti o oferta mai buna

| Xox0 a răspuns:

Un laptop micut, cu ecran 13-14 inch, placa video integrata. HP e bun dupa cum a recomandat alt utilizator. Toate astea ajuta la durata bateriei.

| Sebi2023 a răspuns:

Asus