| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de pc-ul meu, mai e bun de ceva?

System:

-Microsoft Windows XP Home Edition Version 2002 Service Pack 2(e bun de ceva windows sau sa pun altul?)

Computer:

-Intel(R) Celeron(r) CPU 440 @ 2.000GHz, 896 MB of Ram Physical Adress Extension, DDR2, 160 GB memorie.

---Placa video---:
-Device Description:
VIA Chrome9 HC IGP Family
-BIOS String: 99.00.00.08
-Installed Drivers: S3gIGP (6.14.10.0099-20.00.01g)
Memory Size: 128 MB

Spuneti-mi ce nu e bine le el, ce mai are nevoie sa fie un pc mai puternic.

Dau funda

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Parca ai mai interbat odata. Oricum. Ia ram nou, o placa video noua deoarece actuala e integrata si cam atat. Ai putea doar sa il schimbi.

| MMihai a răspuns:

1...Ar trebui mai mult Ram
2...160 GB memorie., asta nu este memoria Ram ci dimensiunea HDD
Dacă nu merge bine pe el Microsoft Windows XP Home Edition Version 2002 Service Pack 2, că cu unul superior nu va merge, ai putea să încerci ca sistem de operare un Ubuntu Linux sau un Kiwi Ubuntu Linux, instalate evident în limba rămână.
Deci încă o plăcuță de Ram identică cu prima și pe viitor alt calculator!

| MMihai a răspuns:

Ai putea să cumperi și un Hard disc extern, de preferabil de la 1, 5 TB, în sus, pe care să stochezi cea ce descarci de pe net!
Mai poți să mai folosești acest calculator o vreme, dar pe viitor va trebui să cumperi altul mai performant, cu o altă configurație!
Hardul extern va fi bun și cu calculatorul nou și deci nu sunt bani irosiți!
Tu știi engleza și dacă ești din București sau dacă treci prin București o să îți dau niște cărți în format electronic despre linux-urile Ubuntu și despre ce mai vrei tu despre calculatoare, pe un stick de memorie.
Linux-urile Ubuntu și linux-urile în general, merg și pe calculatoare mai puțin performante cum este al tău!
Unul dintre cei care ți-a răspuns la întrebarea anterioară legată de calculatorul tău, avea în loc de poză, rotița de la Ubuntu Linux!

| andypandy a răspuns:

Iti trebuie mobo noua, proc. nou, placa video noua, sursa noua, hdd nou(preferabil ssd), si o carcasa cu airflow bun.In concluzie, ai un pc cam naspa happy