| RAY a întrebat:

Ce parere aveti de virtual reality ati incercat? cum a fost?

13 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu am încercat încă, dar vreau să încerc.

| Florentina9210 a răspuns:

Ce-i aia?

| untu a răspuns (pentru Florentina9210):

Cred ca vrea sa-ti spuna despre realitatea virtuala prin ochelarii SAMSUNG GEAR VR!

| Florentina9210 a răspuns (pentru untu):

Aaa, nu am incercat. Am vazut reclama la Vodafone dar nu m-au interesat.

| untu a răspuns:

Nu am incercat, nu am interesat, doar ca daca nu afecteaza creierul?

| aumih16 a răspuns:

Castile astea sunt chiar misto! poti vedea filme! seriale! filme xxx! dar si ceva mai interesant! ca poti face si alte chestii! de exemplu sa iti schimbi sexul! dar cu acesti ochelari esti teleportat intr-un loc in altul! in care sa ai impresia ca faci parte din el! dar de fapt totul e o fictiune! totul chiar si asa cu schimbatul corpului! dintre persoane!

| ALGator a răspuns:

E o tehnologie care inca isi cauta identitatea.
De fapt ca sa creezi efectul de imersiune tridimensionala nu se cere prea mult.
Dispozitivele sunt greoiaie si cam caraghioase.
Eu am vrut sa combin VR cu socializare VR. Si atunci apar complicatiile. Cerinte deosebite pentru server si client care intra in conflict cu cerinta ca fiecare vizitator sa foloseasca aproape orice fel de computer, tableta sau mobil.
E nevoie de aplicatii cu sens, care sa fixeze publicul, sa-l faca sa persiste si sa revina.
Eu cred ca efectul VR se poate produce si pe un monitor PC obisnuit daca cele cateva conditii psihologice si sociale de mai sus se indeplinedsc. Ca dispozitiv ar fi de preferat niste ochelari usori care sa poate aventual sa devina opaci, semitransparenti sau transparenti.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Ca dispozitive, Microsoft HoloLens mi se pare cel mai interesant.

| Betty12345678 a răspuns:

Interesant si aiurea in acelasi timp.

| Dumbi a răspuns:

E super, dar la ce uiti/ce faci conteaza…

Mie mi-a spus cineva ca e misto sa incerc si eu si ca imi pune sa inot intr-un ocean, nu a fost asa, mi-a pus un salt cu parasuta de la 3000 de metri, simteam ca mor… Am rau de inaltime…:/. Asa prieteni sa tot ailaughing

| xByte a răspuns:

Am avut ocazia sa testez atat HTC Vive cat si Oculus Rift, iar per total conceptul mi se pare fain, dar astept sa vad mai multe implementari in genul celor de la Virtuix Omnix, deoarece doar Headset + 2 joystick-uri nu este atat de immersive pe cat pare ( doar HTC Vive vine cu 2 joystick-uri, la Oculus esti mouse&keyboard ceea ce e shitty ).

| Dcide5 a răspuns:

Am incercat.

E doar o senzatie temporara... poti sa ii folosesti maxim 20 ore, dupa te plictisesti.

Eu cred ca degeaba mi i-am luat

| Andrei_PA_1990 a răspuns:

Am incercat, si iti pot garanta ca te va da pe spate
la propriu :3