| Amelia94 a întrebat:

Ce parere aveti despre laptopul de la Asus K53SD(as vrea sa-mi cumpar unu) si ce puteti sa-mi spuneti despre el?[ Rog cei care nu au habar sa nu se bage]. Multumesc

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Poti sa mergi si pe HP. Asus-ul are carcasa metalica, e tot timpul rece in zona touchpad-ului.
http://www.pcgarage.ro/......0gb-black/
Iti recomand si un Lenovo, are procesor din a 3-a generatie si vine cu aceeasi placa video ca si Asus-ul.
Sau, daca totusi te hotarasti asupra Asus-ului, il poti lua mai ieftin de aici!
http://www.oktal.ro/......66088.html
Cu diferenta de bani poti sa iti iei ceva accesorii sau inca 4 GB RAM.
Daca vrei ceva performante mai bune in gaming, poti sa alegi o placa video mai buna - GT 540M - http://www.evomag.ro/......63339.html
E din seria N de la Asus - e un laptop multimedia, ideal pentru editare, se aude foarte bine si are si o placa video buna. Personal as alege Asus N. Primesti cadou si un cooler. Pentru orice alte intrebari, iti stam la dispozitie! :)

16 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Ce configuratie are? Pune un link cu el!
Laptop-urile Asus din Seria K au un sistem de racire bun si cred ca cel la care te referi tu are si carcasa metalica! happy

| laptopnews a răspuns (pentru Amelia94):

Amelia, stiu laptop-ul! Te intrebam ce configuratie are? Ce procesor, ce placa video, memorie RAM, etc...
Altfel consider ca este un laptop fiabil, rece, construit din materiale de calitate.
Noi am testat un K53SV - http://laptopnews.ro/review-asus-k53sv-cu-intel-sandy-bridge.html
Dar performantele sunt influentate de configuratie! :)

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Laptop ASUS K53SD-SX847D, Intel Core i3-2350M 2.3GHz, 15.6", 4GB, 500GB, nVIDIA GeForce 610M, Free Dos
Tip procesor: Intel Core i3
Model Procesor: 2350M
Tip ecran: LCD
Diagonala ecran (inch): 15.6
Memorie RAM standard (GB): 4
Tip HDD: SATA
Capacitate HDD (GB): 500
Unitate optica: DVD Super Multi DL
Procesor grafic: NVIDIA GeForce 610M
Sistem de operare: Free Dos

La asta ma gandeam e cel mai ok pentru mine, il voi folosi pentru net, fotografii, editare, filme si office..si poate si putin gaming(entry level)

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Ce m-ati sfatui sa aleg dintre aces Asus si un HP ProBook 4530s cu configuratia
Procesor Procesor: Intel Core i5
Frecventa procesor (GHz): 2.4/ 3.0
Dimensiune Cache procesor (KB): 3072
Tehnologie de fabricatie (microni): 32
Putere consumata (W): 35
CPU Socket: FCBGA1023
PPGA988
HDD & RAM Capacitate HDD: 640
Interfata HDD: SATA
Viteza de rotatie (rpm): 5400
Numar HDD: 1
Memorie standard: 8192
Module Memorie Standard: 2 x 4096
Tip RAM: DDR III 1333 MHz
Sloturi memorie: 2
Display & Video Chipset video: ATI Radeon HD 6490M
Memorie video ram: Dedicata 1024MB
Diagonala LCD 15.6
Tip display: HD LED
Rezolutie optima: 1366 x 768
Reproducere culori (milioane): 16.7
Chipset: Mobile Intel HM65 Express
Comunicatii Wireless 802.11b/g/n
Bluetooth: Da
Retea: Gigabit LAN
Modem: Nu
Sloturi 1 x ExpressCard Slot
Porturi USB 3.0: 1
USB 2.0: 3
HDMI: 1
VGA: 1
RJ45: 1
Microfon: 1
Audio-out: 1
DC-in: 1
Multimedia Unitati citire/scriere: DVD+/-RW
Audio: HD Audio
Camera: 720p HD
Card reader: Da
Alimentare Baterie: 6 Celule
Autonomie de lucru (ore): Pana la 6 ore
Altele Sistem de operare: Linux
Tastatura numerica: Da
Dimensiuni (W x D x H mm): 374 x 256 x 28.7
Greutate (Kg): 2.36
Altele: AC Adapter

| laptopnews a răspuns (pentru Amelia94):

Intre cele doua as alege Asus-ul. Pentru ceea ce il doresti tu, e ok! Daca nu ai pretentii prea mari la gaming, o sa se descurce foarte bine. Care e bugetul maxim de care dispui? Poate gasim o oferta mai buna in buget! happy Succes!

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Cam 24 mil. as da, insa ambele sunt la acelasi pret si vad ca Hp-ul acela are mai multe ca Asus

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Multumesc mult! Acest model de la Asus chiar mi-a atras atentia, insa are carcasa din aluminiu ca si celalalt? As prefera unu cu o carcasa de aluminiu tocmai de asta ma orientasem si la acel HP pentru ca nu prea as vrea din plastic care se crapa sau se umfla.

| laptopnews a răspuns (pentru Amelia94):

Da! Are carcasa metalica! Uite aici un model din aceeasi serie - Asus N 53JN, pe care noi l-am testat. Poti citi review-ul complet! - http://laptopnews.ro/review-asus-n53jn.html

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Super! totusi. dintre Hp ProBook si Asus N pe care sa il aleg? Inca sunt confuza happy..amandoua au configuratie buna

| laptopnews a răspuns (pentru Amelia94):

Eu as merge pe Asus N, dar ambele au configuratie buna pentru cerintele tale!

| Amelia94 explică (pentru laptopnews):

Asa m-am gandit si eu ca Asus N ar fi mai ok. Vroiam sa va mai intreb de firma Acer am auzit ca este cam proasta. si despre Sony Vaio care majoritatea spun ca mai mult costa firma decat laptopul in sine.

| laptopnews a răspuns (pentru Amelia94):

Poti sa mergi si pe HP. Asus-ul are carcasa metalica, e tot timpul rece in zona touchpad-ului.
http://www.pcgarage.ro/......0gb-black/
Iti recomand si un Lenovo, are procesor din a 3-a generatie si vine cu aceeasi placa video ca si Asus-ul.
Sau, daca totusi te hotarasti asupra Asus-ului, il poti lua mai ieftin de aici!
http://www.oktal.ro/......66088.html
Cu diferenta de bani poti sa iti iei ceva accesorii sau inca 4 GB RAM.
Daca vrei ceva performante mai bune in gaming, poti sa alegi o placa video mai buna - GT 540M - http://www.evomag.ro/......63339.html
E din seria N de la Asus - e un laptop multimedia, ideal pentru editare, se aude foarte bine si are si o placa video buna. Personal as alege Asus N. Primesti cadou si un cooler. Pentru orice alte intrebari, iti stam la dispozitie! :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu ce specificatii vrei sa iti iei, insa din cele care le stiu, este un laptop destul de bun, la un pret destul de bun happy, depinde la ce vrei sa il folosesti!

| strawbbery98 a răspuns:

Buna! eu am un prieten de familie care are un Asus si nu este multimit de el si de firma Acer nu este cine stie ce eu zic ca daca dai un ban odata sa iti iei unul calumea eu am HP 625 pe 1 august face un an si imi merge bine mai bine iti iei HP sau Dell. sper ca te-am ajutat.

| Amelia94 explică (pentru strawbbery98):

Da sigur stii despre ce vorbesc? a doua oara ai zis Acer. oricum mersi pentru raspuns. Seara faina!

| strawbbery98 a răspuns (pentru Amelia94):

Da stiu ca am zis Acer eu am auzit ca amandoua firmele nu sunt prea bune.