| AlexAlxAlex a întrebat:

Ce parere aveti despre noile placi video de la nVIDIA? Din ce am inteles Rtx 3070 e mai bun decat rtx 2080, si e doar 500$, asta inseamna ca pretul la rtx 2080 va scadea la sub 500$?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa si le bage undeva. GeForce NOW si alte servicii similare sunt viitorul.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu-mi imaginez eu sa scada astia preturile, poate cu maxim 10/20%.
N-am ce parere sa am daca nu am pus mana pe asa ceva, corect? Corect.

| Ineys a răspuns:

Nu o sa scada, chiar daca e surclasata. Uita-te in istorie si-o sa vezi ca asa s-a intamplat la toate placile nVidia. Pretul ramane acelasi si incetul cu incetul incep sa "moara" acele placi video, adica nu se prea mai fabrica. De fapt asa se intampla cu toate. Telefoane, televizoare, ce vrei tu. Cele vechi incetul cu incetul isi opresc productia si cele ramase pe piata ( necumparate ) pot sa stea ani buni la preturi foarte mari ( aproape de cel de lansare ).

https://www.emag.ro/......DJSH7MBBM/

Asta e primul exemplu care imi vine in minte. Telefonul asta are 5 ani. Acum la 1500 de lei cumperi telefoane din 2020 care matura cu el pe jos. Pretul lui real e mult mai mic dar asa ramane, nu o sa gasesti nicaieri S6 sigilat la un magazin mare pe la 500 de lei.