| Priap a întrebat:

Ce parere aveti despre procesoarele amd? care e diferenta intre Intel si amd? ce producator sa aleg?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intelul este mai rapid si mai putin consumator de resurse. AMD-urile au un consum mai mare dar la puteri asemanatoare au un pret mai mic.
Uite si aici: http://solutiipc.ro/cel-mai-bun-procesor/
Un AMD cu 8 nuclee si la frecventa aia este destul de puternic. Ideea este sa se potriveasca la placa de baza si sa ai si memorie destula.

| Priap explică (pentru Salontanul):

E adevarat ca amd se incalzeste mai repede?

| Salontanul a răspuns (pentru Priap):

Da. Dar exista sisteme de racire (coolere) deosebit de performante. Mai poti pune si coolere suplimentare pe carcasa. Toata treaba sta si in sursa. La procesoarele moderne trebuie sa fie de macar 600 W si daca ai AMD macar de 650W.

| Priap explică (pentru Salontanul):

O sursa de 700w ii buna

| Salontanul a răspuns (pentru Priap):

Super!

| SouLIce a răspuns:

Procesoarele amd sunt pentru cei cu un buget mai limitat dar sunt bune in jocuri
Daca totusi dispui de 800 lei recomandarea mea este sa iei un i5
Intel consuma mai putin si este mai rece, spre deosebire de amd

| CristinaMaria1987 a răspuns:

Http://bit.ly/V8yylK (link generat de conversion marketing)
Alege AMD ca este mai bun

| MrAnonym a răspuns:

Eu am AMD nu am avut niciodata probleme cu el lucreaza normal.Si jocurile merg destul de bine.

| Priap explică:

Cu o placa video de 2gb 128bit, hard de 1terra, 8gb ram, si el sa fie amd 3. 5Ghz in 6nuclee, sursa de 700w cred ca ar rupe

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns:

Gaming-Intel
AMD-pentru lucru si din astea

| Priap explică (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Eu am vazut un AMD de 3. 5Ghz in 8 nuclee, este in jur de 650-700lei, ar merge la jocuri?

| UnNimicCareReprezintaMulte a răspuns (pentru Priap):

Eu zic ca ar merge, daca ai si niste coolere mai bune happy

| Jipa95 a răspuns (pentru UnNimicCareReprezintaMulte):

Gaming - AMD, si Intel pentru luccru si din astea laughing Le-ai cam incurcat! happy

| Priap explică (pentru Jipa95):

Cred ca pana la urma aleg AMD

| Jipa95 a răspuns (pentru Priap):

Pai si ala e mai mult pentru gaming intr-un raport performanta-pret este cel mai acceptabil! happy