| matrix100 a întrebat:

Ce parere aveti despre tehnologia 3D XPoint? Cum credeti ca va influenta viitoarele pc-uri? Cand credeti ca va aparea pe piata? Daca aveti orice informatie legata de subiect sunteti binevenit(a) sa o impartasiti. Multumesc

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Esti in urma. A aparut pe piata de un an.
in marca Optane de la Intel, si QuantX de la Micron.

https://en.wikipedia.org/wiki/3D_XPoint

Si din cate am vazut, momentan nu e o revolutie pe tema asta, sunt scumpe si SSD-urile PCIex si M2 ofera suficienta viteza pentru utilizatorul de rand.
Probabil Optane vor fi adoptate de servere in curand, daca pretul ar fi unul corect.