| Utilizator1234 a răspuns:

Sa-nteleg ca recomandarea mea la intrebarea anterioara pusa de tine cu "sistem audio, buget 1800 lei" ti s-a parut o porcarie. Nu-i nimic, cumpara "home-cinema" (am pus intre ghilimele pentru ca nu exista asa ceva in bugetul tau) ca ai mai multe boxe si asta inseamna ca se aude mai bine (cel putin in mintea ta).

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Nu ma, am vrut sa vad parerile altora

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Cred ca m-ai inteles gresit. Nu ti-am impus sa-ti iei ce ti-am recomandat eu. Observ ca mergi pe ideologia turmei de incepatori care are impresia ca "daca-s mai multe boxe, e mai bine". Eu doar ti-am spus ca nu-i asa, ca sistemele stereo sunt potrvite pentru muzica. Am ascultat si testat destule echipamente ca sa las pareri competente si aceleasi pareri despre sistemele 2.0 vin si de la persoane mult mai experimentate si pricepute ca mine in acest domeniu. Tu pe de alta parte cumperi ce vrei, nu eu voi fi nevoit sa ascult pe sistemul ce-l vei achizitiona.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Dar.care sunt criiteriile.in alegerea unor boxe? app sounbar-ul e mai rau decat 2.0

| alexutzu3000 explică (pentru alexutzu3000):

Sounbarul e mai rau decat 2.0.LA calitatea muzicii?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Soundbar-ul e ceva mai bun decat boxele incorporate ale TV-ului. In mare criteriile sunt cabinetul din lemn, boxe pentru mid-bass si tweeter, toate pe aceeasi incinta. Lucru care-l gasesti doar la sistemele 2.0. Nu intru in detalii ca s-ar putea sa te pierzi.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Si inca o data iti spun ca un sistem format din amplificator, doua incinte pasive, un DAC/placa sunet dedicata si niste cabluri mai rasarite, vor suna mai muzical si mai clar ca orice sistem conventional. (fie ca e vorba de sisteme pentru PC, sau ce alte minuni mai gasesti prin altex si flanco). Ai camera mica, doua boxe de tip bookshelf pozitionate corect for fi suficente.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Dar la microlab solo 6c/7c/ se poate pune si un subwoofer?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Subwoofer-ele de duzina deformeaza sunetul. Este extrem de costisitor si de greu de inclus un subwoofer intr-un sistem audio de calitate. Mergi pe Microlab Solo 7C (gasesti varianta NEW, cu potentiometre si telecomanda) + Asus Xonar DS/D1/DX si nu vei simti nevoia subwoofer-ului.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Microlab solo 7c e pasiva sau activa, ca am auzit ca la cele pasive trebuie amplificator

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Daca citeai atent in raspunsurile mele anterioare, observai ca Microlab-urile sunt active (au amplificare integrata).

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Greseala mea
, ok, mersi pentru sfat...

| alexutzu3000 explică (pentru alexutzu3000):

App.niste boxe profesionale, cum se aud,?, sunt prea puternice pentru camera?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Sunt foarte multe variabile de luat in seama aici. Spre exemplu, detin un amplificator de 55W pe canal in 8 ohmi, asta inseamna 110W pe ambele boxe, tot in 8 ohmi, iar volumul nu a trecut niciodata de "ora 11" in conditiile in care camera are ~25mp. Amplificatorul da putere in boxe, iar acestea reproduc sunetul in functie de rezistenta (ohmi) si sensibilitate (SPL/SNR). Presupun ca te-am bagat in ceata, dar sa stii ca se poate construi un sistem audio cu amplificator + 2 boxe pasive pentru o camera ca a ta. Claritatea si calitatea sunetului redat este incontestabil peste orice sistem audio conventional, dupa cum mentionam si anterior. In schimb dispare acea bubuiala de subwoofer cu care esti obisnuit, apar detalii, separatie stereo, si multe alte elemente benefice.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Ms mult

| alexutzu3000 explică (pentru alexutzu3000):

Utilizator1234 poti sa imi recomanzi, niste boxe profesionale pasive cu amplificator, sau boxe active?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Ca boxe active ti-am recomandat Solo 7C (pentru un plus de frecvente joase). Mai ieftin, gasesti Microlab Solo 6C. Crede-ma, in bugetul lor sunt cele mai bune variante. Le gasesti aici: http://www.pcgarage.ro/boxe/microlab/solo-7c-new/

Daca totusi vrei amplificator + boxe pasive, amplificatorul trebuie cumparat SH si boxele noi, plus ca intervin si costurile pentru DAC sau placa de sunet, si cabluri. Daca vrei o astfel de configuratie, spune-mi ce buget ai.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Dar toate chestiile astea in ce pret s-ar incadra?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Ca idee, minimum ar fi de 1600 Ron. Oricum trebuie sa ma uit dupa niste amplificatoare SH, sa-mi fac cateva idei si despre boxe si sa-ti las link-urile aici. Spune-mi doar daca esti sigur ca te intereseaza asa ceva, sa nu-mi pierd timpul de-aiurea.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Da,m-ar interesa,

| alexutzu3000 explică (pentru alexutzu3000):

Dar mai bine spune tu care sunt mai bune pasive sau active?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):

Mereu aceeasi intrebare. Sa stii ca rotita aia de pe mouse te duce mai sus unde vezi raspunsurile anterioare. Sau poate n-ai scroll. Poftim:

Utilizator1234 a răspuns (pentru alexutzu3000):
Si inca o data iti spun ca un sistem format din amplificator, doua incinte pasive, un DAC/placa sunet dedicata si niste cabluri mai rasarite, vor suna mai muzical si mai clar ca orice sistem conventional. (fie ca e vorba de sisteme pentru PC, sau ce alte minuni mai gasesti prin altex si flanco). Ai camera mica, doua boxe de tip bookshelf pozitionate corect for fi suficente.

| alexutzu3000 explică (pentru Utilizator1234):

Bine,thx