| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveti despre Windows 11?
Mie mi se pare bunicel, dar voua?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E mai intuitiv, mult mai usor gasesti ceea ce doresti

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... eu folosesc Windows 11 pentru ca e singurul sistem de operare care merge bine pe Volterra (PC cu procesor ARM). OpenBSD merge oarecum, dar nu foarte bine.

In rest, nici nu-l critic, nici nu-l laud. Daca ai laptop mai vechi sau PC mai vechi, recomandarea mea este sa alegi intre ChromeOS Flex (care e relativ simplu de folosit) sau arch Linux (care e mult mai complicat, dar merge pe multe sisteme pe care ChromeOS da chix).

| dullcat a răspuns:

Ma puteam lipsi sincer. laughing

| Wr3nch a răspuns:

Mult mai ok ca 7, care e prea laudat de toti ''expertii''.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Si cand spui asta te bazezi pe... ce?
Ca sa raspund la subiect, W 11 e o copie patetica a interfetei macOS, nimic mai mult. 10 era ok din toate punctele de vedere, au zis ca nu mai scot altul si o sa faca update-uri in continuare la 10, dupa care au intors-o ca la Pitesti. Micromoale, ce sa le ceri...

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pe mine ma tot anunta mereu pe laptop sa trec la w11 dar nu vreau. Acum am w10 preinstalat de la cumpararea laptopului.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Le-am folosit pe ambele... si sincer sa fiu nu vad vreun avantaj deosebit la 11. Il poti considera un skin de W10 care arata ca macOS. Iti place cum arata macOS, fa update. Nu iti place, stai relax pe 10 pana nu o sa mai ofere update-uri de securitate pentru el. happy

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca iti doresti macOS pe un pc cu Windows, stiu eu o metoda smechera

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, il rulezi intr-o masina virtuala. happy Nu vreau macOS absolut deloc. happy

| NLS a răspuns:

Peste ~1 an va deveni cel mai probabil un sistem de operare complet stabil.
Deocamdata mai are niste probleme cu hardware-ul mai vechi (nu foarte vechi), si de la un update la altul mai scot sau mai schimba locul unor functii.
Si incearca cu tot dinadinsul sa te forteze sa folosesti un cont MS, si nu stiu cum sa ascunda mai bine prin noul meniu de setari functiile de monitorizare.
Doar acest lucru ar fi de ajuns pentru a le ura un faliment placut.

Eu personal am probleme cu imprimanta, nu functioneaza functia de scanare pe 11.
Altii au avut probleme cu driverele de WiFi de la Atheros.

Daca joci PUBG poate ai vazut cate probleme cauzeaza, e imposibil de folosit deocamdata, toti au revenit la 10.
Si nu inghit povesti cu "e jocul prost optimizat", fiindca asta e adevarat, dar pe W10 nu crapa totusi din 30 in 30 de minute.

Răspuns utilizator avertizat
| DonMoldo a răspuns:

Daca n-ai un sistem de operare destul de bun nu merita sa-l pui.