| Nita a întrebat:

Ce parere aveti despre Windows Vista? Eu zic ca este printre cele mai proaste...

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Dintre XP si Vista categoric cel mai bun ramane XP-ul. Acum cand spun "cel mai bun" ma refer la structura sa ca si sistem de operare, si nu la faptul ca merge mai bine sau merge mai prost decat XP-ul.
Din 2002 de cand a fost lansat, pentru XP s-au scos 3 sarvice pack-uri, care categoric i-au intarit integritatea ca sistem de operare din multe puncte de vedere.
Dar in alta ordine de idei, sa fiu subiectiv, avantajele si dezavantajele W. Vista ar fi cam urmatoarele:
Avantaje: grafica si efectele superr, direct X 10, motion background, slide bar folositor, incarcare SO mai rapida, e foarte stabil.
Dezavantaje: consuma multe resurse, are probleme frecvente cu driverele, nu este recomandat pentru jocuri, pot exista programe care nu vor merge, chiar si aplicatii uzuale.
Lista avantajelor si ale dezavantajelor ar putea continua, insa acestea ar fi principalele.
See you soon. happy

11 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

Corect, Windows Vista este unul dintre cele mai proaste sisteme de operare, dar si pe buna dreptate - Vista a fost scos pe piata doar pentru a face trecerea de la XP la ceva mai bun, asa cum este Windows 7. Daca va aduceti aminte, acelasi lucru s-a intamplat si in 2001 cu Windows Me(milenium), windows'ul care a facut trecerea de la Win98 la Win XP happy. Cea mai buna varianta de Windows de pe piata este Windows 7 - iar ca resurse, chiar daca cere 1Gb RAM, la pornire foloseste doar 128 - datorita noului engine Kernel happy. Have fun!

| MisterKat a răspuns:

Salut! Si mie mi se pare ca este un sistem de operare nasol. Este dificil si complicat, ciudat...

| lost.in.rain a răspuns:

De acord cu tine.

| powergirl a răspuns:

E nasol pentru cei ca nu il stiu opera eu am avut de asta si mi s-a parut ok acum am windous 7

| loredana2012 a răspuns:

La Vista atrage mult aspectul elegant...Eu acasa am XP si merge bine iar la scoala, la ora de info, avem Vista.Nu-mi place deloc, ma agaseaza intrebarile gen:Esti sigur ca?

| evoke a răspuns:

Probabil o sa am un "Nefolositor" sau "Stupid" laughing dar mie sincer imi merge mult mai bine Windows Vista decat mi-a mers XP'ustraight face

Cand aveam xp pc'ul mi se bloka din 2 in 2 min si ma uitam sa vad dka are virusi de 2 3 ori pe zistraight face

Acum de vreo 6 7 luni mi-am pus Vista si imi merge f binebig grin

| TaylorMomsen a răspuns:

Mie mi se pare bun.

| livisor27 a răspuns:

Chiar e nasol de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DEacord... mai bine e xpu. vista consuma multe resurse ale calculatorului si pentru ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am Windows Vista si din contra, mi se pare f bun. Calculatorul imi merge f bine si nu am probeleme deloc. thinkingthinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect! are f f f multe buguri. l-am avut 5 luni in paralel cu win. xp si eram doar pe xp... apoi am instalat win 7 in loc de vista si sunt foarte foarte multumit de el