| hashu1985 a întrebat:

Ce parere aveti: se merita sa incerc un Athlon2 x3 435 sa-l deblochez in quad-core, oare ar fi stabil?

Răspuns Câştigător
| Helly1226 a răspuns:

Voltajul rămane acelasi, însă il poti mări manual, dar nu e necesar decat în cazul în care îi faci overclock si nu e stabil. Oricum nu iti recomand să umbli la voltaje dacă nu te pricepi. După aceea trebuie să ai o racire bună la procesor pentru că odată cu cresterea voltajului creste si temperatura. O temperatură mai mare la procesor înseamnă o durată mai mică de viată al acestuia. Cat despre deblocare eu zic sunt sanse mari sa ramana stabil dupa ce il deblochezi, totusi cred ca o sa aiba o temperatura putin mai mare, dar cum a zis si srsdani daca nu e stabil il poti face inapoi fara probleme.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai il testezi dupa daca e stabil sau nu. daca nu e stabil, il faci x3 la loc

| Helly1226 a răspuns:

Da e stabil daca reusesti sa il deblochezi. Depinde de placa de baza. Dar totusi daca nu ai o placa video performanta si nu folosesti pc-ul si pentru jocuri performante atunci nu ai nevoie de quad-core.

| hashu1985 explică (pentru Helly1226):

Am placa cu core unlock si folosesc 2x ATI 3850 512mb/256biti legate in crossfire, trage mai mult voltaj daca-l deblochez?

| hashu1985 explică (pentru Helly1226):

Merci frumos... dimineata ma pun pe el... ce program e mai precis pentru supravegherea temperaturii?

| Helly1226 a răspuns (pentru hashu1985):

Everest e bun si mai complex.

| hashu1985 explică (pentru Helly1226):

Merci...ai funda!

| Helly1226 a răspuns (pentru hashu1985):

Voltajul rămane acelasi, însă il poti mări manual, dar nu e necesar decat în cazul în care îi faci overclock si nu e stabil. Oricum nu iti recomand să umbli la voltaje dacă nu te pricepi. După aceea trebuie să ai o racire bună la procesor pentru că odată cu cresterea voltajului creste si temperatura. O temperatură mai mare la procesor înseamnă o durată mai mică de viată al acestuia. Cat despre deblocare eu zic sunt sanse mari sa ramana stabil dupa ce il deblochezi, totusi cred ca o sa aiba o temperatura putin mai mare, dar cum a zis si srsdani daca nu e stabil il poti face inapoi fara probleme.

| TheRuneBlade a răspuns:

Fiare vechi, fiare vechi luaaaaaam!

| stelisthu2012 a răspuns:

Incearca niste a9f8u9ahs9saf8faetgwqf8f9te28988uh8hgtqwr