| RaduTN a întrebat:

Ce pareri aveti despre acest sistem? http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1045457/
E pentru programare, editare si putin pentru gaming.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Configurația este slăbuță pentru ceea ce vrei să faci cu calculatorul.Cu cei 2 Gb ram în single channel calculatorul îți va funcționa ca un P4 copt chiar de îs ei la 1600 mz.
Cu placa grafică integrată în procesor... chestia e identică ca și cu plăcile grafice on board, numai că mai nou chipsetul video nu se mai pune pe placa de bază ci vine capsulat în procesor.La procesoarele AMD plăcile grafice integrate în CPU(așa numitele integrate în APU) sunt suficient de performante pentru a face ceea ce vrei tu să faci cu Pc-ul, dar dacă te deranjează că îți ia din ram pentru placa video, atunci ai făcut o alegere bună cu GPU-ul dedicat, deși eu îți recomand să renunți la GPU-ul dedicat și să mai adaugi ram.De 300 Ron îți iei kit dual ch de 8 Gb.O să vezi că va fi o mică... mare diferență.Ir în Os o să ai 7, 5 Gb ram utilizabili.
Succes

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pentru ce vrei tu e destul de ok. Se putea si mai bine dar merge pentru inceput.

| Jipa95 a răspuns:

laughing Daca ai cpu amd deja cu o placa video in el, de ce mai iei si o placa video dedicata? Aha, acum vad ca ti-a venit mintea la cap, tu ala care spuneai ca nu umplii mai mult de 500gb, ti-ai pus hdd de 1tb. Nu-i deloc ok configuraia. Programare pe un cpu amd, nu te vad prea bine. Sa nu mai spun ca faci bottleneck si la cpu, si la placa video cu 2gb de ram.
Ce ai tu acolo este o corcitura intre un sistem de browsing cu unul de gaming de jocuri mai vechi.

| RaduTN explică (pentru Jipa95):

Eu tot nu am inteles cum sta faza cu placa video in procesor laughing, si am zis pentru 10-20 roni sa iau macar un hdd de 1 tb ca poate o sa-mi trebuiasca spatiu de stocare mult vreo data.

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Gavrila tata, strange min 2000 lei si fa-ti ceva decent calumea, nu toate panaramele de config-uri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jipa95):

Explica si mie acest "bottleneck", ca am vazut ca se pomeneste mult mereu dar nu prea am inteles ceva laughing.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai hai sa zicem ca vrei sa joci un crisys 3 pe configu ala al lui. Placa video poate rula jocul pe 1440x900, poate si un 1080 la ambele preset low. Nu il trage in jos memoria ram? = bottleneck
Am pornit eu de curiozitate C3 pe un q6600, r7 240 ddr5 si 2gb ram. Abia daca il puteam juca orice rezolutie i-as fi pus. Cand am pus si placuta cealalta de 2gb alta viata.

Asa si ca sa intelegi odata pentru totdeauna ce este un bottleneck : i7 4790k cu un r7 240 ddr3. Placa video trage procesoru rau de tot in jos. ( bottleneck ) si viceversa placa video de 2500 lei si cpu de 300 lei.

| AdrenalinTm a răspuns:

e slabut mai ales aia 2 giga rami vrei sa ai windows pe 32 biti? si daca ar fi performant nu te ar ajuta sistemul de operare prea mult si pentru ce vrei u mai bine iti faci un sistem pe configuratia INTEL (socket1150)nu amd si ridica putin performantele si nu mai asculta de Jipa ala habar nu are nimic
si daca vrei sa mai ridici putin performanta in loc de HDD ia-ti un SSHD nu stiu daca se mai fabrica