| denisTiky a întrebat:

Ce placa de baza imi recomandati sub 400 de lei?

Cerinte:
1) sa suporte gtx 1060 si procesor pe soclu AM4

2) sa aiba 4 sloturi ram

3) sa suporte overclock la procesor care este ryzen 5 2600 (sa mearga sa il duc pana la 3. 9ghz)

4) sa aiba o conectivitate cat de cat ok(minim 4 slot usb, etc)

5) sa fie rgb

Va dau un exemplu de placa care indeplineste toate astea: Msi b350m bazooka(cred ca v-ati dat seama ca trebuie sa imi spuneti orice placa dar nu asta pe care v-am dat-o exemplu)

Funda!

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/b360-pro4/

nu stiu daca e compatibila cu tot ce ai scris acolo
Denumire: Placa de baza ASRock B360 PRO4
Cod producator: B360 PRO4
Garantie comerciala: 24 luni
Garantie de conformitate: 24 luni
General
Recomandat pentru Gaming Da
Format ATX
Soclu procesor 1151 v2
Producator chipset Intel
Model chipset B360
Procesoare suportate Intel 8h Generation Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron
Interfata grafica PCI Express x16 3.0
Placa video integrata Necesita procesor cu tehnologia Intel HD Graphics
Placa audio integrata 7.1 Audio with Realtek ALC892
Chipset audio Realtek ALC892
Placa retea integrata 10/100/1000 Mbps
Chipset retea Intel I219V
Numar SATA-III 6
NGFF (M.2) 2
Memorii Suportate
Tip memorie DDR4
Memorie maxima 64 GB
Numar sloturi 4
Tehnologie Dual channel
Frecvente suportate 2666/2400/2133 MHz
Sloturi
PCI Express 3.0 x16 2 (x16 / x4)
PCI Express x1 3
Multi-GPU CrossfireX Supports AMD Quad CrossFireX™ and CrossFireX™
Conectori Interni
Header USB 3.0 1 (suport 2 USB 3.0)
Conectori Back Panel
PS/2 Mouse-Tastatura 1
VGA 1
DVI 1
HDMI 1
USB 2.0 2
USB 3.0 2
USB 3.1 tip A 1
USB 3.1 tip C 1
RJ-45 LAN 1
Suport audio 5.1

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cu placa video e
https://www.ebay.com/......5012999984

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Placa de baza e buna, mie unu imi place Asrock

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Placa aia de baza va fi compatibila,dar ii va trebui un update de bios.
Cat despre Denis:
Cand zici overclock,te gandesti automat la calitatea VRM-ului,cate faze are si cat de bine este racit,insa cel mai mult conteaza calitatea pe care o are.(Cu cat mai multe faze=temperatura mai buna a VRM-ului fiindca munca se distribuie pe toate fazele,procesorul va putea primi mult mai stabile,ceea ce rezulta un overclock mai stabil,dar retine, mai multe faze nu inseamna neaparat un OC mai mare, ci mai stabil!)
Insa in zilele astea, placile astea pentru ryzen sunt destul de bine facute, in special astea pentru a doua serie, deci nu mai trebuie sa ai asa mare grija ce placa de baza iei daca vrei un oc decent, oricare dintre ele ar putea sa duca undeva la 4Ghz.
Poti sa iei ceva modest precum un B450M Bazooka dupa cum ai specificat sau ceva de la Asus, dar si Asrock ar merge.
Ca si parte hard, MSI si Asus mi s-au parut cele mai ok, la MSI pe seriile trecute stiu ca bios-ul era cam buggy dar cica acum e ok, racirea mi se pare buna.
Asus-ul mi se pare cel mai echilibrat ca si bios/racire/stabilitate.
Pe acel Tomahawk stiu ca ai putea atinge lejer un 4Ghz cu cooler-ul stock, sau chiar 4.2-4.3Ghz cu o racire aftermarket decenta.
Insa daca vrei mai mult, ia-ti ceva de la Asus.

| denisTiky explică (pentru RAY):

Da eu am spus sa fie pe soclu am4 nu 1151 v2 aia e la Intel generatia 8

| RAY a răspuns (pentru denisTiky):

Vezi ras lui bogdan

| denisTiky explică:

Am vazut, ma mai gandesc daca sa iau b450 bazooka sau gigabyte-ul meu. Eu am ales placa video gigabyte care are putin rgb si voiam si placa de baza sa fie rgb ca sa le sincronizez si sa lumineze ambele la fel. Dar cred ca mbo msi si gpu gigabyte nu merge sa le sincronizez. Asta ar fi primul minus la placa msi si ar mai fi ca are numai ub slot pentru placa video, cea gigabyte are 2 slotuript gpu