| Benyamin173 a întrebat:

Vreau sa imi construiesc un pc custom cu componente de pe eMAG(acolo mi se par prețurile mai ieftine) si vreau sa stiu daca este ok acest pc:
-placa de baza gigabyte B450M DS3H
-Procesor: Amd Ryzen 5 2600 3. 9GHz
- Rami: Corsair vengaeance
-Placă video: gtx 1060 3gb
-Sursa:Corsair 450w vs series
-carcasa: segotep polar light
-hdd: Wb blue 1TB
Pc-ul costă în total undeva la 2900 lei cu tot cu asamblare si toate softuri le si driverele necesare.
Este ok? Imi ruleaza jocurile mai noi in 60 fps constant cu setările destul de ok?

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

E ok, ca si consum, ca idee, ca tot ce vrei; nu stiu daca mai gasesti carcasa respectiva, si in ideea in care ai pus Asus-ul de 3gb http://bit.ly/2TnrAHz e exact cum spui tu pe la 2800-2900. Nu prea ajungi "mai bine" momentan in alte site-uri decat daca le iei separat de unde gasesti mai ieftin. Exact ca ceilalti, iti recomand un ssd WD Green macar 120 gb http://bit.ly/2GR1rj8 sa te ajute la incarcarea jocurilor si a sistemului de operare. Si pe viitor, macar 6gb la 1060. In rest, e ok. (Daca ai 8gb ram, trage spre ideea de dual channel kit daca gasesti). Da, o sa-ti ruleze ce doresti.

| Frank51 a răspuns:

Daca vrei sa ramai pe Ryzen 5 2600 trebuie sa iei GTX 1060 cu 6GB ca sa fie mai echilibrat, iar daca vrei sa ramai pe 1060 e mai ok un Ryzen 5 1400. Vad ca nu ai specificat cata memorie ram dar presupun ca e minim 8GB, iar sursa este ok daca nu o sa faci upgrade. O sa iti mearga High 1080p cam toate jocurile in 60 fps daca te joci putin cu setarile.

| ziftode a răspuns:

Nu e rau... DAR
in locul tau as pune si/SAU ssd
poate sa fie "si" (adica ai in continuare hdd pentru "big" storage, dar NU running from)
insa, cum e clar ca vrei un pc de joace, fara ssd o sa plangi, se incarca un joc/nivel de joc de CEL PUTIN zece ori mai lent!
si asta o sa se intample la orice joc mai nou de cel putin 10 ani incoace!

| ziftode a răspuns:

Pune si ssd, asta imbunatateste LA GREU SERIOS timpii de incarcare

eMag are politica de retur 30 zile fara sa dai nici un motiv
dar nu sunt cei mai ieftini
incearca: http://www.compari.ro
insa daca iti trebuie si ansamblare/instalare soft trebuie sa le iei pe toate de la aceeasi firma!

| debarasator63 a răspuns:

Placa video e cam slabuta. Iti trebuie si un monitor undeva la 22-24 inch. (Ilyama, BenQ)

| Condrache_Giuliano_2002 a răspuns:

Eu as mai pune un pic si as lua un GTX 1060 6gb, dar asta e mai mult o parere personala