| Trucker a întrebat:

Salutare TPU
As dori si eu sa fac overclock la procesor si la placa video, dar inainte sa fac asta, vreau sa ma asigur ca nu as face o prostie...
Deci placa mea este un GT430 de 2gb, pana la cat as putea sa ii fac overclock?
Si procesorul este un i3 de 3.3 cam pana la cat i-as putea face overclock ca sa nu fie un risc sa se arda?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Aceea functie de OC este pentru procesoarele cu K la sfarsit gen : i5 2500k, i7 3770k (K reprezinta multiplicator deblocat).

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

In principiu i3 Sandy bridge II, Ivy bridge, posibil si Haswell, nu au multiplicator deblocat si nu permit overclock mai mare de 100 mhz (daca si atat este posibil).

La aceea placa video un overclock bun ridica performanta cu 18-25%. Trebuie sa ne prezinti modelul exact al placii video, asa ne putem da seama daca, ca temperatura, ar face fata la OC.

| Me2 a răspuns:

Trebuie sa te joci cu voltajele daca vrei sa faci oc, la procesor trebuie sa ai un cooler pe masura pentru oc

| SouLIce a răspuns:

Pentru oc iti trebuie o sursa buna, o placa de baza buna si o racire buna
i3 il poti duce si la 4 ghz dar ai mare grija sa nu ii dai prea mult curent ca se prajeste procesorul

| Trucker explică:

Deci am o placa de baza MSI-H61M-P22 B3, asta scrie pe cutie, si tot pe cutie mai am un abtibilt sa zic asa care arata cum acul se duce la 3ghz la 4ghz, si dedesubt scrie OC Genie II, banuiesc ca e de la procesor...

Placa video uitati aici ce imi scrie din everest...
http://img703.imageshack.us/img703/5891/otmc.png

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Trucker):

Aceea functie de OC este pentru procesoarele cu K la sfarsit gen : i5 2500k, i7 3770k (K reprezinta multiplicator deblocat).