| Pana_Nicu_Alexandru_1989 a întrebat:

Ce pot să faci cu toate piesele din televizoare, radio, pc-uri? Mă refer, dacă aș da toți tranzistori, capacitori și restul de piese și aș creea alt ceva din ele. Am multe televizoare care nu mai funcționau. Aș vrea să creez ceva din piele de mai funcționează din toate electrocasnice care nu mai funcționează. Și să creez ceva nou.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceeasi dilema am si eu.
Am facut publicitate si la anunturi gratuite, dar NIMENI nu este interesat sa invete meserie.
Trist, foarte trist! crying

| mihai69 a răspuns:

Definește "ceva nou".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu prea ai ce proiect să faci cu ele.
Dintr-un televizor cu led ai putea să faci o lampa cu ledurile de iluminare.
Dintr-un televizor cu tub nu prea poți refolosi nimic, din ce îmi amintesc au niște tensiuni mari și atipice. Pana și difuzoarele au specificații inutile, adică rezistență foarte mare, de exemplu.

| dullcat a răspuns:

Poate gasesti pe aici vrei idee https://www.youtube.com/......s?/results

| 120bulevard a răspuns:

Prea multe chestii nu poti face cu ele, doar sa le duci la un electronist sa le verifice ochiometric si sa iti dea o suma de bani pe ele, daca este dispus, se folosesc mai mult pentru reparatii, este greu sa faci ceva nou daca nu te pricepi la electronica, mai ales de la 0, ai nevoie de machete, schite, aparate, timp, etc.