| ClickHere a întrebat:

Ce programe imi recomandati pentru laptop? Ceva sa mentina laptopul "fresh", ceva eficient incat sa nu mearga din ce in ce mai greu, ci din potriva, sa mearga mai repede sa se incarce mai repede.

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Intretine-l cu c cleaner. cureti cam odata pe saptamana registrii si fisierele inutile care se aduna in special in partitia windowsului in C. http://www.piriform.com/ccleaner/download/standard spune-mi putin ce laptop ai, modelul exact. ca sa il faci mai rapid, i-ai mai putea adauga memorie RAM, dar pana nu stiu exact ce model ai, nu ma pot pronunta.

| ClickHere explică (pentru florin1979):

Marca este Asus z8100.

| florin1979 a răspuns (pentru ClickHere):

Sunt mai multe modele, ma refer ca au diferite procesoare inauntru. da click dreapta pe my computer, du-te la proprietes si spune-mi de acolo ce procesor are si cata memorie RAM. oricum e un model vechi. poti citi de pe el o serie ceva, trebuie sa aiba pe acolo. asa identific exact modelul tau, sa merg la pagina producatorului sa vad daca mai poti pune memorie RAM.

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu exista programe care sa-ti mentine calculatorul "fresh", automat, decat daca le folosesti.
Ce sistem de operare ai?
Ce programe folosesti in general?

| ClickHere explică (pentru horia2012):

Am Windows XP S.P. 3.
Programe.: Browser (Opera), Yahoo, Winamp, Euro Truck Simulator, si am ca anitvirus, Avira.

| horia2012 a răspuns (pentru ClickHere):

Iti dau 3 programe pe care le folosesc de 3 ani si sunt foarte bune. Nu sunt gratis.
1. Tracks Eraser:
http://www.acesoft.net/download.htm
2. WinUtilities:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/WinUtilities.shtml
3. Your Uninstaller:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Your-Uninstaller.shtml
Din cate am vazut laptopul are memorie mica 192 MB RAM.
E normal sa-ti functioneze greu. Windows XP professional
trage cam 300 MB. Tu nu-i ai.
Din fericire ii poti schima memoria la 512 MB:
http://www.amazon.co.uk/ASUS-Z8100-Laptop-Memory-Upgrade/dp/B003MHY1IA
(schimb-o urgent, cauta la noi sau cumpara de pe site)
Ce poti sa faci acum:
Schimba tema:
1. du-te pe desktop - click dreapta - Properties - Windows Clasic.
2. start - control panel - system - Advanced - Performance
- Settings
si aici lasi BIFATE:
- ultimele 4 functii (Use...)
- "Smooth edges of screen fonts"
- "Show windows contents while dragging"
- Restul DEBIFEZI TOT.
ok.

| DDCC a răspuns:

Dacă vrei pornire foarte eficientă apasă tasta (între CTRL și ALT, în stânga tastaturii) windows + L, scrii msconfig.exe, dai enter, mergi la Startup și debifezi programele de care n-ai nevoie să fie pornite când pornești PC-ul, sau, dacă n-ai atâtea programe pui doar serviciile de bază (ale Windowsului) și pe celelalte le pornești manual: tot de la acea fereastră mergi la General și bifezi Diagnostic Startup iar dacă nu-ți place bifezi iar Normal Startup.
Iar pentru Internet nu lăsa niciun toolbar instalat, vei vedea diferența.
Ccleaner este de curățare rapidă nu intensă. De ceva timp tot Advanced System Care folosesc, are utilitare precum dezinstalare, defragmentare, ștergere fișiere temporare, căutare de drivere, ștergere fișiere clonate, a scurtăturilor invalide și îl găsești și pe h3.3t (fără.), scrii advanced system care, și primul, însă recomandat ar fi ca toate programele de acest gen să le folosești când funcționează calculatorul/laptopul foarte greu, altfel nu instalezi nimic sau mai ales dacă ai alt program instalat cu funcții similare.

| dominyksk a răspuns:

Pai cat mai putine programe, un antivirus usor care sa nu foloseasca mult din resursele leptopului, ia apoi iti recomand http://you-shop.ro/......-2058.html

| justanotheruseroftpu a răspuns:

O problema foarte des intalnita la laptopuri este supraincalzirea, deci nu il lua cu tine in pat, si cumparai un fel de "dock" cu ventilator pentru a-i mentine temperatura, cumpara un spray cu "aer" pentru curatarea prafului si curatal 1 data pe luna de praf, in interior(prin gaurelele de la cooler) nu te juca la jocuri ce necesita multe resurse, gen need for speed, hitman, call of duty etc., un sims ar merge... cum a zis si florin foloseste ccleaner 1 data pe saptamana pentru a il intretine. Defragmenteaza-l 1 data pe luna programe nu prea sunt asa multe, cu cat instalezi mai multe programe cu atat laptopul se ingreuneaza mai mult. e bine sa ai si un antivirus bun, daca esti dispusa sa platesti pentru un antivirus eu iti recomand Kaspersky daca vrei unu gratis iti recomand avg free antivirus, daca ai un laptop mic gen eeepc iti recomand panda cloud.

| MrFreedom83 a răspuns:

Pune un antivirus foarte bun, si nu vei avea probleme cu virusii, caci de la ei laptopul si sta pe loc.iti recomand antivirus avast iata linkul:
http://www.avast.com/free-antivirus-download
Succes,sper ca te-am fost de ajutor :*