| adrew a întrebat:

Ce reprezinta:
Răspuns în frecvenţă, Hz
Sensibilitate, Db
Impedanţă, Om
vreau sa cumpar niste casti si vreau sa stiu cum influienteaza calitatea sunetului aceste marimi, care di ele e mai importanta?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Răspuns în frecvență face referire la raza de acoperire a sunetului pornind de la cea mai mică frecvență pe care o poate reda până la cea mai mare. Exemplu: Răspuns în frecvență 50-15000 Hz asta înseamnă că redă atât joasele, punstul de plecare fiind 50 de hz și redă toată gama de frecvențe până la 15000 hz.

Hz- Hertzm unitatea de măsură a frecvenței.

Sensibilitatea - măsoară nivelul de intensitate sonoră, care se măsoară în db, decibeli.

Impedanța se măsoară în ohmi, ohm-ul fiind unitatea de măsură pentru rezistență. Aici depinde de amplificatorul pe care îl ai, în cazul tău fiind căști contează mai puțin. Dar în cazul unui difuzor impedanța trebuie să corespundă cu impedanța amplificatorului dacă difuzorul are 4 ohm atunci și amplificatorul trebuie să aibă 4 ohmi, dacă pui un difuzor de 2 ohm pe un amplificator de 4 ohmi vei arde amplificatorul, dar în schimb dacă vrei ca amplificatorul să meargă mai lejer poți pune un difuzor de 8 ohm pe un aplificator de 4 ohm fără probleme. Pe scurt Impedanța uui difuzor întotdeauna trebuie să fie egala cu impedanța amplificatorului sau mai mare, nu mai mică.

Pe scurt pentru căști, răspunsul în frecvență este baza și sensibilitatea.