| anonim_4396 a întrebat:

vreau si eu sa imi cumpar niste casti pentru telefon si nu prea stiu ce inseamna

Frecventa de raspuns (Hz):18 - 22000

Impedanta:16 Ohm

Altele:Magnet din Neodim
Sensibilitate: 104 dB

imi puteti spune ce inseamna fiecare si daca merita 33 de lei? sau ce sa imi iau mai bun? Raspunsul care acopera toate intrebarile primeste FUNDA

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Prin frecventa de raspuns se intelege aptitudinea castilor de a reda frecvente incepand de la cele joase (BASS) de la 18Hz, tobe, contrabas, tuba, pana la cele inalte 22Kz. Cinel, ultima coarda de vioara etc. Urechea umana percepe sunete de la 30 la 15000Hz si chiar la 18000Hz mai rar.
Impedanta este rezistenta in curent alternativ a unei infasurari. (Bobine). Cu cat Impedanta (in cazul castilor) este mai mare, cu atat se aude mai incet dar mai frumos, mai clar. Si la fel scade consumul din baterie. P=U/R
Magnetii din Neodium sunt cei mai noi magneti. Sunt extrem de puternici pe unitati mici de voulum. Mai nou, un difuzor (casca) nu e neaparat sa fie mare ca sa fie si puternic, ca pe vremuri.
Sensibilitatea (104dB - decibeli) este raportul dintre tensiunea aplicata la borne si zgomotul generat de traductor (casca). Pentru 40dB este necesara o tensiune de 0. 7Vvv (varf-varf) pentru ca e vorba de tensiune alternativa.
Asa ca acele casti sunt nemaipomenite in raport cu pretul. Mufa sa se potriveasca happy

| gutsur a răspuns (pentru Admunssen):

Imi poti spune si diferenta dintre 104 dB si 110 dB? sau 15Hz-22000 si 18 Hz-22000, adica este vreo diferenta sau nu conteaza la diferente atat de mici? si ce este mai bun?

| Admunssen a răspuns (pentru gutsur):

Nivelul puterii debitate de un traductor audio trebuie estimat logaritmic. Daca 1+1=2, deja vedem ca valoarea lui 1 s-a dublat. 100% Daca la 100 de decibeli (dB) mai adunam 1 (adunare fiind ca in primul caz) puterea a crescut cu doar 1%. Diferenta este drastica la puteri mari. Ma repet, castile pe care vrei sa le achizitionezi sunt bune in raport cu pretul. Daca le cumperi si nu or sa-ti placa, ti le rascumpar eu. Nu e o gluma, vorbesc serios.

3 răspunsuri:
| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/casti-reduceri.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa