| SorinELoo7 a întrebat:

Ce router Wireless imi recomandati (marca TP-Link) pana in 100 - 120 de lei (in caz ca depaseste aceasta suma, nu mai mult de 150 de lei)? Am un PC si vreau sa conectez doua smartphone-uri.
PS: Am net de la RCS-RDS.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

In bugetul tau, cel mai bun ar fi un TL-WR841N
http://bit.ly/1lEJ0r2
daca vrei sa plusezi putin, sa ai calitate si incredere, opteaza pentru oricare din TL-WR940N
http://bit.ly/19Pmkiu
sau TL-WR941ND
http://bit.ly/19PmnLk
Cel mai bun ar fi 940N daca nu ai bani pentru 941ND

| SorinELoo7 explică (pentru CM7YRE):

Daca ar fi sa aleg intre TL-WR841N si TL-WR740N m-as orienta si catre al doilea model... La modelul cu doua antene totalul este de 5 dBi sau are fiecare in parte acesta putere?

| CM7YRE a răspuns (pentru SorinELoo7):

Aia e puterea totala din descriere, nu se aduna, nici nu se imparte. Oricum, cu cat mai multe antene cu-atat mai bine.

| SorinELoo7 explică (pentru CM7YRE):

Revin cu o completare: Stau la casa (300 m²) + curte (1000 m²)
Care mi se potriveste cel mai bine dintre TL-WR841N (sau cel cu D) si TL-WR940N?

| CM7YRE a răspuns (pentru SorinELoo7):

TL-WR940N o sa te-ajute mai mult pe suprafata asta.

| SorinELoo7 explică (pentru CM7YRE):

Banuiam asta! Inca ceva: atunci cand cumperi un router wireless vine la pachet cu un mic cablu pentru internet. De exemplu daca vreau sa-l pun la distanta mai mare de PC cum fac conexiunea, acel cablu fiind foarte scurt (nici de pe birou la unitate nu imi ajunge)?

| CM7YRE a răspuns (pentru SorinELoo7):

Daca ai laptop sau ceva ce detecteaza wireless ai putea sa intri pe router direct prin wireless. Pentru modelul de mai sus stiu ca mergea chestia asta. Dar daca ai pc care are doar placa de retea si nu detecteaza wireless, nu ai decat sa-l faci cu un cablu. Daca nu e indeajuns de mare iti cumperi tu cablu, ori direct mufat, ori nemufat, 2 mufe, il mufezi sau pui pe cineva sa ti-l mufeze si il faci de ce distanta vrei.

| Kinezuul a răspuns:

Iti recomand cel mai ieftin

| SorinELoo7 explică (pentru Kinezuul):

Cel mai ieftin este modelul TL-WR740N la pretul de 80 de lei, nu stiu cat de bun este fata de TL-WR841N (ambele avand puterea antenelor de 5 dBi)...