| theodora_2847 a întrebat:

Ce se intampla cand incerc sa trimit un mesaj si imi apare "error sending message"? Si eroarea persista la nesfarsit, de zile intregi si numai fata de un nr...Cum pot sa remediez situatia? Cei de la Cosmote nu au prea stiut cum sa ma ajute...

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Cea mai probabilă cauză a problemei o reprezintă numărul centrului de mesaje, care este stocat în telefon, şi care trebuie să coreleze cu cel din reţea. În caz contrar telefonul nu are de unde să ştie unde să trimită mesajul. Intră la setări mesaje şi îl vei putea schimba de-acolo, înlocuindu-l cu cel care trebuie.

10 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Undeva în telefon, la setări mesaje, există o secţiune unde scrie "numărul centrului de mesaje" (Message center number). Acolo trebuie să fie setat numărul ăsta: + 40766000510.
Dacă e totul în regulă şi tot nu merge, înseamna că e o problemă la telefon.

| bogdanionela a răspuns (pentru CosteaVlad):

Asta in ce retea e?

| CosteaVlad a răspuns:

Nu trebuie să-i mai faci nimic altceva. Dacă numărul centrului de mesaje este setat corect, e totul în regulă. Încearcă să trimiţi mesaj către alt număr de telefon, de Cosmote sau altă reţea. Dacă merge atunci problema nu e de la tine. Eventual scoate cartela din telefon şi bag-o în alt telefon, şi trimite mesaj de pe acel telefon, vezi dacă merge. Dacă tot nu merge este posibil să fie o problemă la cartelă. În orice caz, cei de la Cosmote trebuiau să te lămurească în legătură cu problema, că doar de aia sunt plătiţi şi stau pe posturi de "relaţii cu publicul". Mai vezi ce mai faci...
O zi frumoasă! happy

| sinblade27 a răspuns:

Ai probleme cu centru de mesaje rescrie nr.

| Ancestralsoul a răspuns:

Persoana care iti trimite mesaj daca are un telefon avansat cu symbian sau alta platforma mobila are posibilitatea cu anumite softuri sa te blocheze. Daca nu e asa atunci singurii care ar trebui obligati sa se ocupe de problema sunt cei de la cosmote.Mergi la ei, explica-le inca odata si daca reactioneaza cu indiferenta spune-le ca mergi la protectia consumatorului si ca renunti si la reteaua lor.Succes.

| theodora_2847 explică:

Nu înţeleg la ce te referi exact... Poţi să-mi explici puţin mai mult? Nu prea mă pricep. sad

| theodora_2847 explică:

Da, asta este setat deja, e bine. Sa scriu la default destination/destinatie implicita ...nr. celui caruia vreau sa-i trimit mesaj? Acolo e gol... dar asa era si inainte si mergea.

| theodora_2847 explică:

Iti multumesc mult, oricum.

| theodora_2847 explică:

Am facut tot ce stiu, am incercat tot ce mi-a trecut prin cap, nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu! Am bagat si cartela, nu in alt telefon, ci in mai multe... si nimic! Deci nu e de la telefon, desi e varza si el, am probleme cu display-ul sau ecranul, cum ii zice, dar in rest merge. Si am facut si setarea aia, i-am scris nr. la default destination si tot n-a vrut. Am incercat toate variantele, de pe toate telefoanele alea. Apoi, m-am resemnat, zicand ca e de la cartela si am vrut sa-i scriu de la altcineva si nu merge nici asa. E aceeasi eroare de trimitere, am mai incercat de pe alte 2 nr., adica cartele, bagate in telefoanele proprietarilor, nu in telefonul meu. Nu mai stiu ce sa fac, ma apuca disperarea! Pot sa trimit oricui, numai lui nu! Si chestia e ca eu primesc ce-mi scrie, dar nu pot sa-i transmit nimic. A mers doar o singura data, printr-o minune, dar mare lucru nu i-am zis, fiind sigura ca merge sa-i retrimit toate mesajele alea, credeam ca si-a revenit, dar a reaparut prostia aia. Ce dracu sa mai fac? Care poate sa fie problema? E din cauza retelei din zona respectiva? Cretinii aia de la Cosmote nu stiu nimic, parca acum s-au nascut! Le-am explicat vreo 10 minute si ei imi zic 2 cuvinte vagi, drept raspuns. Bine, mi-au cerut si nr. la care fac referire, ca sa faca verificari, dar mi s-a parut aiurea sa il dau, e aiurea situatia. Nu stiu, urasc Cosmote-ul! Nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata...Si sunt total lipsiti de profesionalism! Am sa mai intreb pe TPU, dar am scris si aici, vad ca te pricepi. Nu inteleg de ce inainte mergea si apoi nu, din nou a mers pentru un mesaj, iar apoi nu, din nou.

Iti multumesc pentru ajutor si scuza-ma ca te-am batut la cap!
Nici nu stiu cum sa formulez alta intrebare pe TPU, sunt atatea de spus...ma incurc in ele!

| theodora_2847 explică:

Nu, nu ma blocheaza el. Sunt absolut sigura de asta. Chiar e nedumerit, nu stie exact ce se petrece si imi scrie, insa eu nu pot sa-i dau niciun semn…Ma simt aiurea, aiurea de tot.
Chiar asteapta sa-i dau un semn, cum e si normal. Imi scrie si eu primesc tot (cred), dar el nu stie ce se intampla (decat vag). In plus, nu inteleg de ce a mers inainte, iar acum nu mai merge. E chiar incredibil, ma simt ingrozitor de prost…Aproape ca m-am jurat ca termin cu reteaua Cosmote definitiv. Nici eu n-am semnal tot timpul aici, mai ales cu furtunile astea care au cuprins toata tara… si am si alte probleme stupide ( tot de la ei), dar care totusi nu ma impiedica sa comunic. Insa asta e…bataie de joc. Dureaza de atata timp, si am vorbit cu ei, trebuia sa-si revina pana acum, sa rezolve cumva. N-am facut insa ceva ce mi-au solicitat, n-am vrut sa le comunic nr respectiv, din anumite motive…personale. M-au enervat insa peste putinta, imi pare rau ca i-am jignit aici, pe TPU…dar situatia e chiar…n-am cuvinte. Ma abtin. Deja sunt resemnata, obosita…dar si din alte cauze.

Va multumesc tuturor!