| Anabela a întrebat:

Ce se intampla cu materialele duse la reciclat?

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

Anabela, evident ca depinde de materialele reciclate. Dar in general, reciclarea inseamna prelucrarea materialelor in vederea folosirii lor din nou.
Dupa ce duci materialele la reciclat ceea ce se intampla acolo este recuperarea unei parti din materia folositoare din deseuri. Printre metodele de reciclare se numara extragerea si reprocesarea materiilor prime din deseuri sau transformarea in electricitate prin ardere ce incalzeste apa ce se transforma in abur si efectueaza lucru mecanic. Totul pentru ca materialele (sau o parte din ele) sa poata fi reutilizate.
Reutilizarea unui obiect inseamna folosirea acestuia de mai multe ori. In cazul reciclarii inseamna folosirea materialelor din care este construit un obiect pentru a construi noi obiecte, cu aceeasi functie ca obiectul initial sau cu functii diferite.

Informatii complete cred ca gasesti aici http://www.reciclare.org/reciclare-parte-strategie-management-deseuri/

8 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

In functie de tipul de material, se extrag si se reproceseaza materiilor prime din deseuri sau se transforma in electricitate prin ardere ce incalzeste apa ce se transforma in abur si efectueaza lucru mecanic.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Dupa ce sunt reciclate pot fi folosite in diverse moduri / unul dintre ele ar fi in privinta contructiei de locuinte :
"Construite din materiale refolosibile, consuma putina energie, au design bioclimatic si panouri solare. Cladirile ecologice costa intre 12.000 si 60.000 de euro.
Arhitectul Luis de Garrido a prezentat recent modelul casei R4: facuta toata din materiale reciclabile si consumind un minimum de energie. Numele ei, prezentat recent la Construmat, cel mai important show mondial de constructii, vine de la "Refolosire, Recuperare, Reciclare si Ratiune", ultimul "R" fiind cel mai iportant, dupa cum afirma arhitectul care a construit-o."
Poate asa vom avea si noi case!
Vezi mai multe amanunte, daca te intereseaza, in Cotidianul - articolul "Casele viitorului sint ieftine si reciclabile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca... se recicleaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materialele devin reutilizabile dupa reciclare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ele se recicleaza! cei 3 R: recuperare, refolosire, reciclare tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai folosesc inca o data.

| efpies a răspuns:

Pune categoria corecta!

| alexandrua24 a răspuns:

Sticla e retopita si modelata in forme noi, de care e nevoie, sau e strivita si folosita pentru vata de sticla sau amestecuri pentru pavat sosele. Hartia e redusa la fibre de celuloza si reconvertita in hartie. Cutiile de otel sau alt metal sunt topite si folosesc la costruirea de carcase pentru diferite masini sau pentru alte cutii. Plasticul e topit si transformat in pelete care folosesc la fabricarea diferitelor tipuri de containere de plastic sau a altor materiale de plastic.