| Tyberyu_Toma_1998 a întrebat:

Ce se intampla daca conectez un subwoofer auto la o statie de boxe normale care de obicei se folosete la concerte?
mersi
astept niste raspunsuri

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa conectezi un difuzor la o statie, trebuie sa ai grija la 3 aspecte:
-impedanta
-putere
-frecvente.
Subwooferul trebuie sa fie mai puternic decat statia sau egal (valoarea in W), impedanta subwooferului (cel mai probabil intre 1 si 4 Ohmi) trebuie sa fie suportata de statie, de exemplu unele statii nu suporta impedante mai mici de 4ohmi, intra in protectie sau se ard.
La frecvente trebuie sa afli cat de jos coboara statia (de obicei 20Hz), iar ca sa nu afectezi subwooferul, ar trebui sa te asiguri ca are, sau sa ii pui tu, un filtru pasiv pentru subwoofer, respectand impedanta si puterea.
Inca un lucru, daca e vorba de o statie normala (pentru boxe), banuiesc ca este stereo, si nu se poate comuta in punte, asa ca as recomanda 2 subwoofere identice puse la ea, ca sa nu lasi un canal singur, sau sa-l uzezi pe celalalt mai tare, in timp s-ar putea sa scada performantele canalului pe care a fost subwooferul, iar asta devine enervant.

| Tyberyu_Toma_1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles mersi si chiar 2 subwoofere vreau sa imi iau de 1300 w bucata
statia e normala pentru boxe
eu voiam sa imi iau si o statie de masina da daca merge si asta nu mai are rost mersi FUNDA!

1 răspuns: